RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Chcą zakazać TVP transmisji kanonizacji kard. Wyszyńskiego. „Cofnięcie do komunizmu”

Wystawa pt. „Stefan Wyszyński” przed siedzibą Instytutu Pamięci Narodowej (fot. PAP/Piotr Wittman)
Wystawa pt. „Stefan Wyszyński” przed siedzibą Instytutu Pamięci Narodowej (fot. PAP/Piotr Wittman)

Najnowsze

Popularne

Politycy Lewicy zaapelowali, by po wygraniu wyborów przez opozycję „w mediach publicznych nie było transmisji przyszłej kanonizacji Wyszyńskiego”. Wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski (PiS) ocenia w rozmowie z portalem tvp.info, że byłoby to „cofnięcie do głębokiego reżimu komunistycznego”, bo to w Sierpniu 80. związkowcy wywalczyli transmisje niedzielnych mszy św. w mediach publicznych. – Ale politycy PO nie ustępują Lewicy kroku. Jeden z nich stwierdził, że „katolików trzeba piłować” – przypomina Rzymkowski.

Wyszyński, jakiego dotąd nie znaliśmy. Poruszająca historia

W dniu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej odbyła się uroczysta premiera filmu „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”....

zobacz więcej

Telewizja Polska wyemitowała w ostatnim czasie wiele premierowych pozycji upamiętniających kard. Stefana Wyszyńskiego i matkę Różę Czacką. Kulminacyjnym wydarzeniem była msza beatyfikacyjna ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

„Po odsunięciu PiS-u od władzy bardzo chciałbym, żeby przynajmniej w mediach publicznych nie było transmisji live przyszłej kanonizacji Wyszyńskiego” – skomentował poseł Lewicy Maciej Gdula. „Wystarczy wzmianka w wieczornych »Wiadomościach«. Czy to pragnienie to już zamach na tożsamość narodową?” – dodał polityk opozycji, a jego wpis wywołał w sieci wiele emocji i komentarzy.

Zobacz także ->  Nowi błogosławieni dla Kościoła i Polaków

– Wydaje mi się, że duża część społeczeństwa nie ma świadomości tego, że trwa wojna z kościołem – mówi portalowi tvp.info Tomasz Rzymkowski. – Otaczająca nas rzeczywistość może pęknąć jak bańka mydlana, gdyby politycy pokroju posła Gduli czy towarzysza Czarzastego i Roberta Biedronia doszli do władzy. Wtedy zaczęłaby się klasyczna wojna z Kościołem w stylu Jose Luisa Zapatero w Hiszpanii – dodaje.

Wiceminister edukacji i nauki podkreśla, że działacze Lewicy nie są osamotnieni, bo „politycy PO nie ustępują im kroku”. Przypomina niedawną  wypowiedź Sławomira Nitrasa (bliskiego współpracownika Rafała Trzaskowskiego) o „piłowaniu katolików”.

– Jestem zdziwiony, że w tej sprawie do tej pory nie było zdecydowanych działań prokuratury, bo moim zdaniem te słowa mają znamiona kilku czynów zabronionych – komentuje polityk i prawnik, wskazując m.in. na podżeganie do nienawiści na tle religijnym.

Ojciec prezydenta o LGBT: Ideologia gender jest społecznie szkodliwa

Prof. Jan Tadeusz Duda został zapytany o uchwałę ws. obrony tradycyjnej rodziny. – Naprawdę, trudno w tej deklaracji znaleźć jakieś przejawy...

zobacz więcej

„Wyszyński był przywódcą narodu w okresie reżimu”


Tomasz Rzymkowski ocenia, że mamy do czynienia z próbą cofnięcia przed wydarzenia Sierpnia 80’.

– Bo to zdobyczą Porozumień Gdańskich była możliwość transmisji mszy świętych w państwowych mediach. Obecny postulat posła Gduli to cofnięcie nas do głębokiego reżimu komunistycznego. Ale czego można się spodziewać po przedstawicielu partii neobolszewickiej, która z zaciekłością próbuje walczyć z wiarą, z Kościołem i prześladować katolików? – pyta wiceminister.

Zobacz także ->  Rola kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kościele i Polsce

Badania pokazują, że około 90 proc. Polaków deklaruje się jako katolicy. Zdaniem Rzymkowskiego, beatyfikacja i ewentualna przyszła kanonizacja kardynała Stefana Wyszyńskiego są więc dla nich istotnymi wydarzeniami.

– A dodatkowo kardynał był w historii Polski osobą wyjątkową i przywódcą narodu w okresie reżimu komunistycznego, więc takie wydarzenie transmitowała nawet stacja TVN24 – zauważa.

Nitras wyleci z PO? „Jesteśmy ostro wkurzeni na Sławka”

Po Campusie Polska w Platformie Obywatelskiej panują skrajne emocje. Środowisko Rafała Trzaskowskiego jest zachwycone, bo ich lider pokazał, że...

zobacz więcej

Tusk liderem europejskiej Lewicy?


W rozmowie z portalem tvp.info Tomasz Rzymkowski ocenia, że po ewentualnej zmianie władzy, na którą powoływał się poseł Gdula, obok Lewicy rządzić mogłaby Platforma Obywatelska, która również jest coraz bardziej niechętna katolikom.

– Donald Tusk zmienia zdanie szybciej niż skarpetki. Raz mówił, że bardzo troszczy się o Kościół, a innym razem  domagał się zabrania krzyży z przestrzeni publicznej – zauważa.

Zobacz także ->  Spektakularny film o kard. Wyszyńskim wchodzi do kin. Gwiazdy w obsadzie

– Jest on liderem Europejskiej Partii Ludowej, czyli lewicowej frakcji rządzącej w Unii Europejskiej. Poprzez swój pobyt w Brukseli Donald Tusk stał się więc politykiem lewicowym. Możliwe, że kiedyś był bezobjawowym katolikiem, ale dziś jest przedstawicielem nurtu laickiej lewicy w Europie – komentuje Rzymkowski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej