RAPORT

Pogarda

Błaszczak odpowiada Różańskiemu. „Bogu dzięki, że nie jest już dowódcą”

Mirosław Różański (fot. Forum/Dariusz Gorajski)
Mirosław Różański (fot. Forum/Dariusz Gorajski)

Najnowsze

Popularne

Bogu dziękujemy, że ten pan już nie jest dowódcą – powiedział o emerytowanym generale Mirosławie Różańskim minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Macierewicz o gen. Różańskim: Był głównym autorem zniszczenia struktury dowodzenia armią

– Gen. Mirosław Różański jasno formułował opcję, którą trzeba nazwać geopolityczną opcją rosyjską: był i jest przeciwny otwarciu blokowanej przez...

zobacz więcej

Mirosław Różański, związany obecnie z Polską 2050 Szymona Hołowni, w rozmowie z Onetem negatywnie odnosił się do prowadzenia polskich ćwiczeń wojskowych przy wschodniej granicy z Białorusią.

Różański twierdził, że ćwiczenia to niepotrzebne wpisywanie się w rosyjską narrację, która może teraz powiedzieć – jak oceniał – że istnieje zagrożenie, bo polscy żołnierze się mobilizują.

O słowa emerytowanego generała pytany był w Polskim Radiu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Bogu dziękujemy, że ten pan już nie jest dowódcą. Jest teraz politykiem totalnej opozycji – wskazał minister.

Zobacz też: Gen. Różański odszedł z wojska i zyskał ponad pół miliona zł

Generał Różański został doradcą Szymona Hołowni

Generał Mirosław Różański będzie koordynował pracę mojego zespołu ds. bezpieczeństwa narodowego i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi –...

zobacz więcej

Jak dodał, kiedy Różański był dowódcą, „no to wówczas dochodziło do osłabienia Polski, jeżeli chodzi o wschód naszego kraju, jeżeli chodzi o wschodnią flankę”. – Zostawili wschód Polski, zostawili wschodnią na pastwę agresora. Po 2015 roku to się zmieniło – powiedział.

– 2011 rok był szczególnie zły dla Wojska Polskiego. Wtedy zlikwidowano pułk przeciwpancerny w Suwałkach, I warszawską dywizję zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki, która operowała na wschodzie, zlikwidowano brygadę w Lublinie, batalion w Siedlcach. Dziś we wszystkich tych miastach funkcjonują poważne jednostki wojskowe. Dziś żołnierze z zachodu ćwiczą na wschodzie naszego kraju, odstraszają ewentualnego agresora. Agresor wie, że jeżeli wyśle „zielonych ludzików”, no to spotka tam żołnierzy WP, którzy nie pozwolą na agresję – dodał Błaszczak.

Kim jest Mirosław Różański


Gen. Różański to były dowódca rodzajów sił zbrojnych, który odszedł do rezerwy w 2016 r. Różański znany jest ze swych kontrowersyjnych wypowiedzi. W sierpniu podczas festiwalu muzycznego w Kostrzynie nad Odrą generał porównywał sytuację w kraju do sytuacji, jaka ma miejsce w Syrii. Generał sugerował wówczas, że Polsce grozi wojna, a we władzach potrzebna jest zmiana.

W styczniu 2020 r. Różański został doradcą Szymona Hołowni; koordynował pracę jego zespołu ds. bezpieczeństwa narodowego i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej