RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Te dane zszokują ekologów. Niemcy energetycznie znów stoją na węglu

Aktywiści protestujący przeciwko rozbudowie kopalni węgla w Niemczech (fot.  Lukas Schulze/Getty Images)
Aktywiści protestujący przeciwko rozbudowie kopalni węgla w Niemczech (fot. Lukas Schulze/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Niezwykle „słaba” wiosna i kulejące zdolności energii wiatrowej doprowadziły do renesansu węgla w Niemczech. Jak wynika z oficjalnych danych, w 2021 roku to właśnie węgiel był najważniejszym źródłem energii elektrycznej.

Kryzys energetyczny w „zielonej” Szwecji. Ratunkiem „brudna energia” z Polski

W Szwecji, gdzie w ostatnim czasie wyłączono przedwcześnie dwa reaktory jądrowe, z powodu srogiej zimy znacznie wzrosło zapotrzebowanie na energię....

zobacz więcej

Jak podaje dziennik „Die Welt”, powołując się na dane Federalnego Urzędu Statystycznego, w 2021 roku energia elektryczna w Niemczech musiała być coraz częściej produkowana z paliw kopalnych. O ile jeszcze w 2020 roku najważniejszym jej źródłem była energetyka wiatrowa, to wiosną 2021 roku słabe wiatry doprowadziły do sytuacji, kiedy prymat przypadł węglowi.

Spadek udziału OZE


Udział odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa, słoneczna i biogaz, spadł o blisko 12 proc. między 2020 a 2021 rokiem. Z kolei udział węgla w miksie energetycznym Niemiec wzrósł w tym samym okresie z 20,8 do 27,1 proc.

Ogółem paliwa kopalne w ubiegłym roku odpowiadały za 56 proc. całej wyprodukowanej energii elektrycznej (258,9 mld kilowatogodzin).

Zobacz także: Polska kopalnia zła, a czeskie i niemieckie dobre? Wszystko widać na mapie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej