RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Intel zainwestuje miliardy w Polsce? „Premier Morawiecki był dobrym sprzedawcą”

Intel ma dokonać wyboru do końca roku (fot. David Silverman/Getty Images)
Intel ma dokonać wyboru do końca roku (fot. David Silverman/Getty Images)

Amerykański koncern Intel chce zbudować w jednym z państw Unii Europejskiej osiem fabryk chipów za 80 mld euro. Polska jest jedną z potencjalnych lokalizacji dla tej gigantycznej inwestycji – informuje „Rzeczpospolita”.

Niemiecki ekonomista ostrzega: „Fit for 55” zabójcze dla gospodarki

Przyjęty w lipcu pakiet legislacyjny „Fit for 55”, który ma przystosować państwa członkowskie Unii Europejskiej do zaostrzonych celów...

zobacz więcej

„Otrzymaliśmy około 70 propozycji lokalizacji, a trzy z nich są w Polsce. Premier Morawiecki był dobrym sprzedawcą, przekonując mnie, dlaczego powinienem rozważyć Polskę” – mówi gazecie prezes Intela Pat Gelsinger.

Gazeta podaje, że inwestycja była jednym z tematów jego rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim 8 września w gdańskim centrum R&D firmy. W wybranej przez koncern lokalizacji ma docelowo powstać osiem zakładów, które w sumie kosztować będą 80 mld euro.

„Projekt zaplanowany jest na dekadę, pracę znajdzie w nim 10 tys. osób. Na każdą z nich przypadnie pięć-dziesięć osób zatrudnionych m.in. przez dostawców” – podaje dziennik. Dodaje, że polskie władze nie komentują potencjalnych lokalizacji. Natomiast według nieoficjalnych informacji największe szanse ma Dolny Śląsk i tamtejsze strefy ekonomiczne.

„Intel ma dokonać wyboru do końca roku. Firma nie ukrywa, że poza lokalizacją, czyli odpowiednio dużą i uzbrojoną działką, ważny będzie także program zachęt. Podaje, że obecnie przy budowie takich fabryk w Azji około 25-40 proc. wartości to program wsparcia. Konkurencyjne dla polskich są lokalizacje z takich państw, jak Niemcy, Włochy, Francja czy Irlandia” – wylicza gazeta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej