RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Duży spadek Platformy i zaskakujący wynik Hołowni. Nowy sondaż

Przewodniczący PO Donald Tusk (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Przewodniczący PO Donald Tusk (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Prawo i Sprawiedliwość zalicza wzrost poparcia, a Koalicja Obywatelska notuje potężny jego spadek – tak wynika z nowego sondażu United Survey dla Wirtualnej Polski. Ruch Szymona Hołowni Polska 2050 spadł poniżej 10 proc.

Błaszczak: Granica bezpieczna dzięki stanowi wyjątkowemu. Ten sam środek stosują Litwa i Łotwa

– Wprowadzenie stanu wyjątkowego w rejonie granicznym zminimalizowało zagrożenie połączenia kryzysu migracyjnego z ćwiczeniami Zapad, co byłoby...

zobacz więcej

Sondaż do Sejmu. Wyniki


Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, zdecydowane zwycięstwo odniosłoby Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego w nowym badaniu może liczyć na poparcie 36,4 proc. badanych. Taki wynik oznacza wzrost o 2,2 pkt. proc. w porównaniu z sierpniowym badaniem.

Na drugim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska, którą wskazało 22,3 proc. respondentów. Oznacza to duży spadek poparcia tej formacji, bo aż o 5,3 pkt. proc. WP zauważa, że KO wraca tym samym do poziomu poparcia z początku lipca.

Podium zamyka słabnąca Polska 2050 Szymona Hołowni. Na to ugrupowanie głosować zamierza 9,2 proc. badanych (spadek o 0,8 pkt. proc. w porównaniu z sierpniowym sondażem). Kolejne miejsce przypada Konfederacji, która mogłaby liczyć na poparcie 8,8 proc. ankietowanych (wzrost o 2,9 pkt. proc.).

To miała być „wina PiS-u”. Ekspert dla „GW”: Inflacja to zjawisko ogólnoświatowe

Inflacja na świecie „mocno przyspiesza” – wynika z wypowiedzi Adama Czerniaka, ekonomisty z SGH i dyrektora ds. badań Polityka Insight dla...

zobacz więcej

Z badania wynika, że w Sejmie znalazłaby się jeszcze Lewica z wynikiem 6,8 proc. głosów (spadek o 0,1 pkt. proc.), a także Polskie Stronnictwo Ludowe, na które głos oddałoby 5,2 proc. respondentów (wzrost o 0,2 pkt. proc.).

Aż 11,3 proc. badanych nie wie, na kogo oddałoby swój głos w wyborach. Gotowość pójścia do urn wyraziło 41,3 proc. badanych.

Szef Centrum Analiz Strategicznych, podsekretarz stanu w KPRM Norbert Maliszewski analizując wyniki sondażu przekazał, że wśród zdecydowanych wyborców poparcie PiS przekracza 40 proc.

Sondaż United Surveys został przeprowadzony 10 września metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej