RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Łazik marsjański kieleckich naukowców wygrał międzynarodowe zawody [WIDEO]

Łazik marsjański Impuls został ogłoszony zwycięzcą zawodów European Rover Challenge 2021, prowadzonych na torze imitującym warunki geologiczne panujące na Marsie. Impuls został skonstruowany na Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej.

Robot jak kameleon [WIDEO]

Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Seulskiego w Korei Południowej opracowali robota-kameleona, który może zmieniać barwy w czasie rzeczywistym, aby...

zobacz więcej

Zawody rozgrywano na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, gdzie powstało zwycięskie urządzenie. Opracowali je studenci, doktoranci i pracownicy wchodzący w skład koła naukowego automatyki i robotyki Impuls Mars Rover na wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej.

W pokonanym polu młodzi naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej zostawili zespoły z Turcji (ITU Rover Team) i ze Szwajcarii (EPFL Xplore), które zajęły drugie i trzecie miejsce.

Kielecki Impuls wygrał w formule stacjonarnej, co oznacza że twórcy łazików byli obecni na miejscu i operowali własnymi konstrukcjami. Rywalizowano też bowiem w formule zdalnej.

Jak wyjaśnił Łukasz Wilczyński, organizator ERC 2021 i szef Europejskiej Fundacji Kosmicznej, chodzi o to, że zespoły z każdego zakątka naszego globu mogą uczestniczyć w zawodach bez przyjeżdżania na miejsce. Operują wtedy zdalnie, z miejsca, w którym się znajdują, przygotowanym przez organizatorów łazikiem Leo. W tej formule zawodnicy nie mogą oczywiście pochwalić się własnymi konstrukcjami. Sprawdzane są za to umiejętności programowania.

W formule zdalnej pierwsze miejsce zajął zespół z Indii – DJS Antariksh. Jak dodaje Wilczyński, pomysł na rozgrywanie zawodów w tej kategorii narodził się z potrzeby chwili. Wypróbowano go w ubiegłym roku, gdy pandemia koronawirusa przekreśliła plany urządzenia tradycyjnych zawodów i wtedy był to jedyny sposób przeprowadzenia konkursu.

Do tegorocznych zawodów European Rover Challenge przystąpiło 37 drużyn z całego świata. Te, które rywalizowały w formule stacjonarnej, musiały zmierzyć się ze specjalnym torem marsjańskim, przygotowanym na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej przez zespół Anny Łosiak z Instytutu Nauk Geologicznych PAN. Specjalistka od geologii powiedziała, że arena zawodów (nazywana Mars Yardem) co roku ulega modyfikacji, ponieważ naukowcy starają się odwzorować na niej coraz to inne fragmenty Marsa. Tym razem postawili na fragment nazwany Elysium Planitia.

– Wybraliśmy Elysium, bo w tym roku opublikowano kilka prac, które wskazują na możliwość aktywności w tym miejscu wulkanów. Mars na zdjęciach jest zimny, pustynny, martwy, ale – jak się okazuje – to nie jest do końca prawda o tej planecie – mówi Łosiak.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
teraz odtwarzane
Ekipa z Kielc wygrała międzynarodowe zawody łazików marsjańskich

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej