RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemiecki ekonomista ostrzega: „Fit for 55” zabójcze dla gospodarki

Unia Europejska planuje drastycznie ograniczyć emisję CO2 (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Unia Europejska planuje drastycznie ograniczyć emisję CO2 (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Przyjęty w lipcu pakiet legislacyjny „Fit for 55”, który ma przystosować państwa członkowskie Unii Europejskiej do zaostrzonych celów klimatycznych, wywołał w Niemczech różne opinie. Podczas gdy w mediach dominują argumenty na rzecz śmielszej walki ze zmianą klimatu, niemieccy eksperci ostrzegają przed jej skutkami.

Niemiecki polityk do Polaków: I tak was w końcu kupimy

Po budowie Nord Stream 2 Niemcy postarają się zablokować wszystkie duże projekty oparte na paliwach kopalnych. Pakiet klimatyczny Fit For 55...

zobacz więcej

Przychylne artykuły o planach klimatycznych Brukseli nie wystarczyły, by przekonać do nich wszystkich ekonomistów. Zdaniem analityka instytutu Deutsche Bank Research Erica Heymanna zaplanowane zmiany wywrą ogromną presję na niemieckie gospodarstwa domowe i użytkowników transportu.

– Cele klimatyczne Unii zniszczą kapitał i przyczynią się do deindustrializacji niemieckiej gospodarki – ostrzega Heymann.

Ekonomista tłumaczy, że narzucone tempo „rewolucji ekologicznej” i idących z nią w parze inwestycji w źródła wytwórcze spowoduje szybki wzrost cen energii, skazując wiele firm na upadek.

Kontrowersje budzą głównie nowe limity emisji w transporcie drogowym.

„Propozycja zakładająca stuprocentową redukcję emisji CO2 do 2035 roku jest równoznaczna z całkowitym zakazem stosowania silników spalinowych. Ten radykalizm jest sprzeczny z filozofią naszego przemysłu motoryzacyjnego” – pisze tygodnik „Wirtschaftswoche”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej