RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Stanisław Lem ma swoją tablicę we Lwowie, mieście, gdzie się urodził

Stanisław Lem zmarł w 2006 roku w Krakowie (fot. Andree/ullstein bild/Getty Images)
Stanisław Lem zmarł w 2006 roku w Krakowie (fot. Andree/ullstein bild/Getty Images)

13 września 1921 roku urodził się Stanisław Lem, jeden z najbardziej znanych polskich twórców na świecie. We Lwowie odsłonięto tablicę upamiętniającą pisarza.

Spektakularny film o kard. Wyszyńskim wchodzi do kin. Gwiazdy w obsadzie

Msza beatyfikacyjna kard. Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej już 12 września. Z tej okazji do kin wchodzi spektakularna filmowa...

zobacz więcej

Na uroczystości przy ulicy Lepkoho - dawnej Brajerowskiej 4, gdzie pisarz mieszkał wraz z rodziną w latach 1921-1941, byli obecni przedstawiciele władz Lwowa i Krakowa oraz mieszkańcy miasta. Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, eseistów i filozofów XX wieku urodził się we Lwowie przed stu laty.

Na tablicy w trzech językach – po ukraińsku, angielsku i po polsku – zamieszczono notkę biograficzną z cytatem Lema: „Jestem lwowianinem i lwowianinem do śmierci pozostanę...”

Polonista Uniwersytetu Lwowskiego dr Ostap Śliwiński zaznaczył, że pisarz urodził się we Lwowie, tu uczył się w gimnazjum i na uniwersytecie. – W czasach, gdy był uczniem gimnazjum, codziennie przechodził obok uniwersytetu. Jest to również opisane w jego „Wysokim Zamku” – dodał.

Nigdy nie wrócił do rodzinnego miasta


Wraz z ponownym wkroczeniem wojsk sowieckich i zmianą granic w 1945 roku Stanisław Lem przeniósł się do Polski i nigdy nie wrócił do rodzinnego miasta. Zmarł w 2006 roku w Krakowie. Dzieła Stanisława Lema zostały przetłumaczone na ponad 50 języków i mają łączny nakład 40 milionów egzemplarzy.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej