RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„The Lancet”: Nie ma potrzeby podawania trzeciej dawki szczepionki

Część krajów rozpoczęła oferowanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 (fot. Mario Tama/Getty Images)
Część krajów rozpoczęła oferowanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 (fot. Mario Tama/Getty Images)

Obecne szczepionki przeciwko Covid-19 są wystarczająco efektywne w zapobieganiu ostremu przebiegowi choroby. Nie ma teraz potrzeby na wprowadzanie trzecich dawek - wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek przez magazyn medyczny „The Lancet”.

Nie wszyscy będą potrzebowali trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19

Według niemieckiego wirusologa Christiana Drostena większość osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi nie będzie potrzebować jesienią szczepienia...

zobacz więcej

Raport „The Lancet” wykazał, że nawet przy zagrożeniu, jakim jest Delta, „zwiększona liczba dawek dla ogólnej populacji nie jest odpowiednia na tym etapie pandemii”.

Autorzy zwrócili uwagę, że szczepionki przeciwko COVID-19 skutecznie zapobiegają ciężkiemu przebiegowi choroby – także przy zakażeniu Deltą. Nie są jednak na tyle efektywne, żeby gwarantować, że nie będzie żadnych objawów.

Obecne badania                    


– Dostępne obecnie badania nie zapewniają  wiarygodnych dowodów na to, że spada ochrona przed ostrym przebiegiem choroby, a to przecież jest celem szczepień – powiedziała autorka raportu Ana-Maria Henao-Restrepo z WHO.

Dodała, że „jeśli szczepionki będą dystrybuowane tam, gdzie mogą uczynić najwięcej dobrego, to zahamują dalszą.   - zaznaczyła.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Lockdown w całym kraju. Powodem jeden przypadek zakażenia

Surowy lockdown w całym kraju od środy – taką decyzję podjęły władze Nowej Zelandii po tym, jak w Auckland, największym mieście kraju, wykryto...

zobacz więcej

Z badania opublikowanego przez „The Lancet” wynika, że obecnie istniejące warianty koronawirusa nie rozwinęły się na tyle, by stać się odpornymi na odpowiedź immunologiczną organizmów osób szczepionych dostępnymi szczepionkami.

Oferowane są już trzecie dawki szczepionki


Część krajów rozpoczęła oferowanie trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta koronawirusa, a Izrael zapowiedział, że zaczyna logistyczne przygotowania do podania czwartej dawki. Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała do powstrzymania się od takich działań co najmniej do końca obecnego roku.

Tedros Adhanom Ghebreyesus uzasadnił, że może to pogłębić niedobory szczepionki w biedniejszych krajach, gdzie miliony osób wciąż nie otrzymały nawet jednej dawki.

Sprawdź też: Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19. Co wiemy?

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej