RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rau: Musimy być gotowi na jeszcze większą presję migracyjną

Szef MSZ Zbigniew Rau (fot. PAP/EPA/Toms Kalnins)
Szef MSZ Zbigniew Rau (fot. PAP/EPA/Toms Kalnins)

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau powiedział w poniedziałek w Rydze, że sytuacja na wschodniej granicy Unii Europejskiej i NATO jest w dalszym ciągu napięta, a to jest szczególnie niepokojące dla Polski i krajów bałtyckich. W stolicy Łotwy spotkali się szefowie dyplomacji i ministrowie obrony narodowej Polski oraz krajów bałtyckich. Rozmowy dotyczą m.in. kwestiom bezpieczeństwa i współpracy w kontekście trwających, rosyjsko-białoruskich ćwiczeń Zapad-2021.

Ryga: spotkanie szefów dyplomacji i resortów obrony Polski i krajów bałtyckich

Sprawy związane z bezpieczeństwem i współpracą w kontekście trwających, rosyjsko-białoruskich ćwiczeń Zapad-2021 to główne tematy spotkania...

zobacz więcej

– Stąd też współpraca pomiędzy naszymi państwami, która jest szczególnie bliska i intensywna – zaznaczył Zbigniew Rau podczas konferencji prasowej, odnosząc się do napiętej sytuacji na wschodniej granicy UE i NATO z powodu zagrożenia hybrydowego ze strony Białorusi.

Powiedział, że z racji pozycji geograficznej i wspólnej historii, Polska i kraje bałtyckie podobnie oceniają sytuację międzynarodową.

– Stoimy wobec tych samych wyzwań i zagrożeń, więc próba zbudowania na nie wspólnej odpowiedzi jest bardziej niż naturalna – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Zapad-2021: Ćwiczenia desantowe przy granicy z Polską

Siły rosyjskiej Floty Bałtyckiej przy wsparciu sił Floty Północnej ćwiczyły w niedzielę w obwodzie kaliningradzkim przerpowadzenie desantu....

zobacz więcej

Minister mówił też o znaczeniu współpracy między krajami naszego regionu w obronie zewnętrznych granic Unii Europejskiej. Jak podkreślił, Polska jest gotowa stawić czoła kryzysowi migracyjnemu na swojej wschodniej granicy.

– Białoruski reżim nie zaniecha stosowania swojej taktyki, zatem musimy być gotowi na jeszcze większą presję migracyjną – powiedział minister Rau.

Zaznaczył, że Polska broni nie tylko swojej granicy państwowej, ale też granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i liczy na wsparcie ze strony każdego kraju członkowskiego.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO Podczas dzisiejszych rozmów w Rydze poruszona została też kwestia współpracy i budowy strategii odstraszania w ramach NATO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej