RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Nowy wiceminister zdrowia. Kim jest Piotr Bromber?

Nowy wiceminister w Ministerstwie Zdrowia. Szef resortu Adam Niedzielski na konferencji prasowej poinformował, że stanowisko objął Piotr Bromber, który będzie odpowiedzialny m.in. za dialog społeczny. Do ministerstwa Bromber przychodzi z Lubuskiego Wojewódzkiego Oddziału NFZ, którym kierował od 2018 roku.

Lider strajku medyków: „To fotomontaż, nie było takich transparentów”. Na pewno?

Jesteśmy apolityczni, na proteście nie było plakatów z ośmioma gwiazdkami; to fotomontaż – zapewnia przewodniczący Porozumienia Rezydentów Wojciech...

zobacz więcej

– Powołaliśmy nowego wiceministra, który ma zająć się sprawami, które są z naszego punktu widzenia najbardziej palące, mówię zarówno o dialogu społecznym, ale też o rozwoju kadr – poinformował na konferencji prasowej minister Adam Niedzielski.

Dwa obszary zadań nowego wiceministra zdrowia


– To są dwa obszary, które odnoszą się do sporu, jaki prowadzimy z komitetem protestacyjnym , ale również do pewnego priorytetu, który także w rozmowach się pojawiał: kształcenia kadr, (...) zbudowaniem zasobów, które są deficytowe w systemie – dodał. Niedzielski wskazał, że praca wiceministra „ma być dedykowana prowadzeniu dialogu ze wszystkimi grupami zawodowymi, a także z pacjentami”.

Sam Bromber stwierdził, że ochrona zdrowia to „obszar w którym, duże emocje były zawsze”. – Niestety tym emocjom i oczekiwaniom często towarzyszył brak zaufania. Chcemy to zaufanie odbudować, zresetować. Jesteśmy otwarci na dialog, na rozmowę z każdym – powiedział nowy wiceminister. – Mam świadomość, że wśród protestujących jest spora liczba ludzi młodych, którzy wchodzą, będą wchodzi w przestrzeń zawodową. Naturalną rzeczą jest to, że ludzie młodzi chcą wchodzić i mieć perspektywę. (...) Chcą innej kultury pracy, mają inne oczekiwania – mówił.

Bromber zapewnił, że podejmowane będą dalsze działania w kierunku zwiększenia miejsc na kierunkach lekarskich. – Jesteśmy za tym, by ograniczyć liczbę specjalizacji, by otworzyć się na propozycje ludzi młodych, na ich oczekiwania – zadeklarował. – Pieniądze w ochronie zdrowia są ważne, ale dyskusji nie można sprowadzać tylko do kwestii pieniędzy. Problemy z którymi się mierzymy na to wskazują m.in. ograniczona liczba personelu. (...) Obszar dialogu społecznego jest bardzo ważny. (...) Jesteśmy za tym, by rozmawiać z każdym, przy czym miejmy świadomość, że niczym złym jest się różnić. Jeżeli się różnimy, to też powinniśmy rozmawiać i do tego będziemy zachęcali stronę protestującą – powiedział.

Resort zdrowia podliczył koszty postulatów medyków. Znamy kwoty

Na sobotę na godz. 12 w Warszawie zaplanowano protest Pracowników Ochrony Zdrowia. Manifestujący przejdą z pl. Krasińskich przed Sejm i Kancelarię...

zobacz więcej

Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz podał, że wiceminister Bromber objął stanowisko wolne po wiceminister Józefie Szczurek-Żelazko, która odeszła z resortu.

Piotr Bromber to z wykształcenia politolog; ukończył Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest także absolwentem studiów doktoranckich z zakresu nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Szczecińskim. Ukończył też liczne kursy i szkolenia zawodowe z zakresu zarządzania i finansów publicznych w szczególności: kontroli i nadzoru, zamówień publicznych, ochrony zdrowia, w tym również studia podyplomowe.

Piotr Bromber – jakie ma doświadczenie?


W przeszłości pracował w administracji rządowej na poziomie wojewódzkim, gdzie zajmował się zamówieniami publicznymi, kontrolą i audytem wewnętrznym oraz zarządzaniem funduszami europejskimi. Pełnił m.in. funkcję Kierownika Oddziału Audytu Wewnętrznego oraz Dyrektora Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi.

Od 2007 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. ekonomiczno-finansowych lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. W 2015 roku został p.o. dyrektora oddziału, a w 2018 roku objął fotel dyrektora Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Zaplanowane na wtorek na godz. 13 spotkanie z protestującymi medykami ma mieć roboczy charakter i – jak zapowiedział minister Niedzielski – „na razie premier nie będzie uczestniczył w żadnym spotkaniu”.

Zobacz także: Jak zmieniały się zarobki medyków. Te dane mówią wszystko

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej