RAPORT

Tusk kontra Tusk

Ceny prądu. Minister o tym, kto ma być chroniony

Liczba zagrożonych ubóstwem energetycznym spadła w ciągu 10 lat (fot. Shutterstock/ABCDstock)
Liczba zagrożonych ubóstwem energetycznym spadła w ciągu 10 lat (fot. Shutterstock/ABCDstock)

Przygotowaliśmy projekt przepisów dotyczących ochrony odbiorców wrażliwych przed podwyżkami cen energii, przedstawiliśmy Radzie Ministrów i teraz czekamy na wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu – powiedział minister Michał Kurtyka.

W 2022 r. możliwy spadek cen gazu. PGNiG zwiększa zakupy LNG z USA

PGNiG podpisało w czwartek z amerykańską firmą Venture Global LNG aneksy do długoterminowych kontraktów na dostawy LNG z terminali w Zatoce...

zobacz więcej

Minister Kurtyka powiedział w Radiu Plus, że projekt przepisów mających na celu ochronę odbiorców przed podwyżkami cen energii jest gotowy.

– Przygotowaliśmy projekt przepisów, dotyczących ochrony odbiorców wrażliwych przed podwyżkami cen energii, przedstawiliśmy Radzie Ministrów i teraz czekamy na wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu – powiedział Michał Kurtyka.

Dodał, że projektowane przepisy mają stanowić narzędzie dla prezesa Urzędy Regulacji Energetyki, aby nie doprowadzić do skokowego wzrostu cen energii.

– Będziemy kierować nasze działania na odbiorcę wrażliwego, zagrożonego ubóstwem energetycznym, a więc takiego, którego udział kosztów energii w dochodzie rozporządzalnym wynosi mniej więcej 10 proc. – zadeklarował.

Co z PKB i inflacją? Jest prognoza prezesa NBP

Sytuacja polskiej gospodarki jest wyjątkowo dobra i w 2021 r. wzrost PKB może wynieść ok. 5 proc., a w 2022 r. ok. 5,4 proc. - powiedział prezes...

zobacz więcej

– Szukamy sposobu, aby połączyć to z wiedzą, w jakim budynku ta osoba mieszka. Wiedzę o tym mają miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej – stwierdził Kurtyka.

Dodał, że liczba osób zagrożonych ubóstwem energetycznym spadła w ciągu ostatnich 10 lat.

– Udział procentowy osób zagrożonych ubóstwem jest malejący, 10 lat temu było to ponad 10 proc., dzisiaj jest to ok. 6 proc. Mniej więcej taka grupa może liczyć na pomoc – wskazał minister klimatu.

Powiedział także, że na razie nie można mówić o kosztach, bo zależą one od tego, jaki system pomocy zostanie przyjęty. Stwierdził tylko, że trwają rozmowy z ministrem finansów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej