RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Raport: 100 mln euro na lobbing w strukturach UE. Padają nazwy koncernów

Kto wydaje miliony euro na lobbing w UE? (fot.  Christopher Furlong/Getty Images)
Kto wydaje miliony euro na lobbing w UE? (fot. Christopher Furlong/Getty Images)

Branża informatyczna ma większą siłę lobbingu niż sektor farmaceutyczny, finansowy czy paliw kopalnych. Wydaje rocznie ponad 97 mln euro, by wpłynąć na podejmowanie decyzji w Unii Europejskiej – wynika z raportu Corporate Europe Observatory i LobbyControl, o którym pisze brukselski portal EUobserver.

Skandal w Holandii. Kolejna polityk przechodzi do lobbingu

Była posłanka holenderskiej liberalnej partii VVD premiera Marka Ruttego została lobbystką przemysłu hazardowego. Helma Lodders była zaangażowana w...

zobacz więcej

Badania przeprowadzone przez dwie organizacje pozarządowe ujawniły że zaledwie 10 firm odpowiada za prawie jedną trzecią łącznych wydatków lobby technologicznego, a Google, Facebook i Microsoft przeznaczają na lobbing ponad 5 mln euro każde. Pozostałe to Apple, Huawei, Amazon Europe, Vodafone Belgium, QUALCOMM, Intel i IBM.

Ukryte zależności


W sumie 612 firm i grup w sektorze cyfrowym zostało zidentyfikowanych jako podmioty lobbingowe w Brukseli – przy czym większość dużych graczy pochodzi z USA.

W raporcie zauważa się, że firmy technologiczne nie tylko lobbują u poszczególnych decydentów, ale również są zwykle częścią zrzeszeń biznesowych i handlowych oraz sieci nieprzejrzystej współpracy z think tankami, firmami konsultingowymi i środowiskiem akademickim, przez które starają się także wpłynąć na debatę publiczną. Teraz przedmiotem intensywnego lobbingu jest unijne prawo o rynkach cyfrowych (DMA) i prawo o usługach cyfrowych (DSA). DSA ma na celu pociągnięcie firm do odpowiedzialności za nielegalne i szkodliwe treści wyświetlane na ich platformach, podczas gdy DMA próbuje ustanowić listę „zaleceń” i „zakazów” dla największych platform internetowych.

Robota u Putina. Zachodni politycy na rosyjskiej liście płac

Jak kupić sobie przychylność Zachodu? Wystarczy czołowym byłym politykom zapewnić sowicie opłacaną pracę. Z takiego założenia wyszedł Władimir...

zobacz więcej

Jednak raport pokazuje też, że lobbyści stojący za branżą informatyczną wciąż opowiadają się za regulacją w oparciu o indywidualne podejście. Twierdzą, że „regulacja tłumi innowacje” lub że zbyt duża liczba regulacji spowoduje, że Europa zostanie w tyle za USA i Chinami.

Na przykład wiceprezes Facebooka ds. komunikacji Nick Clegg (były wicepremier Wielkiej Brytanii) napisał w tekście opublikowanym w maju 2020 r., że „model chiński to zagrożenie dla otwartego internetu, jaki znamy”, a „decydenci muszą uniknąć dwóch niezamierzonych konsekwencji: niepotrzebnego tłumienia innowacji w Europie i nieumyślnego przyspieszenia rozbicia globalnego internetu”.

270 spotkań unijnych urzędników


W ramach Komisji Europejskiej urzędnicy wysokiego szczebla UE od listopada 2019 r. odbyli 270 spotkań na temat tych dwóch propozycji. 75 proc. spotkań odbyło się z lobbystami branżowymi, podczas gdy 19 proc. z organizacjami pozarządowymi i innymi grupami (6 proc.).

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Walka lobbingowa przeniosła się do Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej. Społeczeństwo obywatelskie i środowisko akademickie wzywają instytucje UE do zajęcia się nie tylko koncentracją potęgi gospodarczej gigantów technologicznych, ale także ich zdolnością do wpływania na podejmowanie decyzji w UE.

– Władza gospodarcza i polityczna gigantów technologicznych jest ogromna i nie będą oni pozostawać bierni w obliczu możliwych nowych przepisów, które wpływają na sposób prowadzenia przez nich działalności. Dlatego instytucje UE muszą zmienić pilnie sposób, w jaki radzą sobie z tym lobbingiem – powiedział Tommaso Valleti, były główny ekonomista wydziału ds. konkurencji KE i profesor ekonomii w Imperial College London.

Zobacz także: Tydzień temu była ministrem, teraz będzie lobbować dla Gazpromu. Kwoty szokują

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej