RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

TSUE uśmierca pakiet paliwowy, który mógł przynosić Polsce miliardy

Kolejna decyzja TSUE ws. Polski (fot. Shutterstock/nitpicker)
Kolejna decyzja TSUE ws. Polski (fot. Shutterstock/nitpicker)

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że przepisy, które wymagają zapłaty podatku od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych w ciągu pięciu dni od ich sprowadzenia na terytorium Polski, są niezgodne z dyrektywą VAT – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Polska, Niemcy i Francja nie uznały wyroków TSUE. Kary tylko dla Polski

Komisja Europejska zwróciła się o nałożenie na Polskę kar finansowych za niewykonanie wyroku TSUE z lipca. Sprawa wywołała lawinę komentarzy....

zobacz więcej

Zdaniem dziennika to podważa kluczowy element obowiązującego od sierpnia 2016 r. pakietu paliwowego. Mógł on przynosić budżetowi dodatkowe 2,4 mld zł rocznie.

Gazeta podaje, że chodzi o art. 103 ust. 5a ustawy o VAT, który nakazuje przedsiębiorcom sprowadzającym m.in. paliwa silnikowe z innego kraju Unii Europejskiej zapłacić podatek już w ciągu pięciu dni od ich wprowadzenia na terytorium Polski.

„Podatek zapłacony w ten sposób pomniejsza potem należny VAT. Zdaniem unijnego trybunału na podstawie tych regulacji polski fiskus żąda zapłaty podatku jeszcze przed datą jego wymagalności, a to jest niezgodne z unijną dyrektywą VAT. Przepis będzie więc musiał być zmieniony” – czytamy.

„Pozostaje nadzieja, że resort finansów zaproponuje w to miejsce rozwiązanie skuteczne, ale zgodne z unijnymi przepisami” – apeluje, Leszek Wiwała, prezes i dyrektor generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej