RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Balcerowicz gratuluje Łodzi udanej transformacji. „To naplucie w twarz”

Leszek Balcerowicz pogratulował Łodzi udanej transformacji (fot. Forum/Daniel Frymark)
Leszek Balcerowicz pogratulował Łodzi udanej transformacji (fot. Forum/Daniel Frymark)

Chciałbym pogratulować twórcom sukcesu Łodzi, udanej transformacji miasta po 89 roku – powiedział prof. Leszek Balcerowicz b. minister finansów. Poseł PiS Włodzimierz Tomaszewski przypomniał, że ekonomista był w rządzie, kiedy w Łodzi padały zakłady pracy i szalało bezrobocie.

Balcerowicz kpił z młodzieży na Campus Polska. Teraz się tłumaczy

„Ja po prostu od lat traktuję młodych ludzi jak dorosłych, a nie jak dzieci” – napisał w sieci Leszek Balcerowicz. Wyjaśnił w ten sposób, dlaczego...

zobacz więcej

Były wicepremier i minister finansów, m.in. w rządach Tadeusza Mazowieckiego i Jana Krzysztofa Bieleckiego, na początku lat 90. ub. wieku był autorem tzw. planu Balcerowicza, który wiązał się z trudną transformacją gospodarczą towarzyszącą powrotowi naszego kraju z komunizmu do rodziny państw suwerennych.

Balcerowicz: To nie ja odpowiadałem za bezrobocie w Łodzi


Gratulacje dla twórców udanej – zdaniem ekonomisty – transformacji Łodzi po 1989 roku Leszek Balcerowicz złożył podczas debaty na Igrzyskach Wolności w Łodzi. Dyskusja dotyczyła raportu napisanego przez łodzianina pracownika Uniwersytetu Wrocławskiego Arkadiusza Sieronia.

Balcerowicz nawiązał do tytułu publikacji – „Łódź: Udana transformacja miasta po 1989 roku?”.

– Jeżeli kogoś obraża słowo udana, może powiedziałby dlaczego? Dlatego, że w Polsce święcimy tylko klęski? Dlatego, że wolni ludzie w ramach rynku podęli się wielkiego zadania? – pytał. Dodał, że – jego zdaniem – udana transformacja gospodarcza Łodzi, rozpoczęta 30 lat temu, to dzieło wielu ludzi.

– Po prostu chciałbym pogratulować twórcom w sumie wielkiego sukcesu Łodzi: pracownikom, przedsiębiorcom, samorządowcom. Sukces jest tym większy, im z cięższej sytuacji się człowiek podnosi – argumentował były minister finansów.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Geniusz Leszka Balcerowicza? „Ludzie stali się biedakami”

Tygodnik Tomasza Lisa opublikował wywiad z Leszkiem Balcerowiczem i przedstawił go jako autorytet w dziedzinie ekonomii. – Pan Balcerowicz...

zobacz więcej

Balcerowicz powiedział, że wie o tym, że wielu łodzian źle ocenia nie tylko ekonomiczne, ale i społeczne skutki jego pracy w rządzie podczas zmian ustrojowych. Tłumaczył jednak, że to nie jego ekipa, tylko socjalistyczna gospodarka doprowadziła ponad 30 lat temu do upadku Łodzi przemysłowej.

– Było to ogromne uzależnienie Łodzi od rynków wschodnich, to monokultura tzw. włókienniczej Łodzi odziedziczona po gospodarce przedwojennej, a pogłębiana przez PRL – przekonywał ekonomista.

– Upadł blok sowiecki i zniknęły rynki, na które przestarzałe zakłady z Łodzi eksportowały. To się zawaliło. Jeśli ktoś ma pretensje, że tak się stało, to może mieć pretensje, iż upadł blok sowiecki – zwrócił uwagę Balcerowicz i dodał, że gdyby miał jeszcze raz wprowadzić zmiany sprzed 30 lat, byłyby za jeszcze szybszą prywatyzacją.

Rozmowy z Leszkiem Balcerowiczem na początku lat 90. ub. wieku dobrze pamięta poseł z klubu PiS, były wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Tomaszewski, który był najbliższym współpracownikiem nieżyjącego już Grzegorza Palki, pierwszego po wojnie demokratycznie wybranego prezydenta Łodzi.

Były wiceprezydent Łodzi: Balcerowicz nie chciał chronić robotników

Za dużo pieniędzy na 500 Plus? Balcerowicz: Hucpa

Leszek Balcerowicz ocenił, że rządowy program 500 Plus nie spełnił swojego zadania. – To, że dzięki 500 Plus będzie więcej dzieci i ograniczy się...

zobacz więcej

– To właśnie prof. Leszkiem Balcerowiczem, Grzegorz Palka toczył spory o socjalne zabezpieczenia dla pracowników z upadających wtedy zakładów pracy Łodzi i regionu – przypominał w rozmowie z PAP Tomaszewski.

Poseł wspominał, że Grzegorz Palka specjalnie poleciał do Stanów Zjednoczonych, aby spotkać się z wysokim urzędnikiem resortu gospodarczego, który nie miał czasu porozmawiać z nim w Polsce.

– Palka przekonywał go, że musi być przynajmniej ochrona celna dla tekstyliów sprowadzanych do Polski, a wolny rynek łączyć z interesami społecznymi. Palki nie posłuchano, a przemysł włókienniczy w Łodzi upadł" – powiedział.

Reakcje na Twitterze: „Górników się bali, ale włókniarki każdy miał gdzieś”


Słowa jednego z architektów przemian po 1989 roku rozgrzały internautów.

„Górników bali się, ale włókniarki każdy miał gdzieś. Podobno nie było tygodnia bez samobójstwa. To był dramat dla wielu rodzin, o czym najlepiej zresztą świadczy liczba mieszkańców miasta, wtedy Łódź była 2.miastem pod względem liczby mieszkańców, a zaraz prześcignie Wrocław” – napisał jeden z użytkowników Twittera. „Dobry dowcip. Profesor Balcerowicz jak zawsze oderwany od rzeczywistości” „To jest naplucie ludziom w twarz przez tego PZPR-owskiego aparatczyka” Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej