RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Robot jak kameleon [WIDEO]

Rozwiązanie sprawdzi się jako doskonały kamuflaż na polu walki (fot.)
Rozwiązanie sprawdzi się jako doskonały kamuflaż na polu walki (fot.)

Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Seulskiego w Korei Południowej opracowali robota-kameleona, który może zmieniać barwy w czasie rzeczywistym, aby dopasować się do otoczenia. Przekonują, że ich rozwiązanie może znaleźć wiele zastosowań, sprawdzić się między innymi jako kamuflaż na polu walki.

Naukowcy stworzyli sztuczną komórkę. Czy to droga do syntetycznego „życia”?

Powstała syntetyczna, zbudowana z nieorganicznej materii komórka, która – podobnie jak żywa – pobiera, przetwarza i wydala różne substancje....

zobacz więcej

Projektując niedużego robota (38 cm długości, 15 szerokości, około 1 kg wagi) naukowcy zaczęli od warstwy, którą można było zmieniać, stosując niewielką ilość ciepła. Znajdujące się w niej cząstki atramentu uformowały się w struktury, które odbijały światło o określonych długościach fal. Różne ilości ciepła tworzyły struktury o zróżnicowanej wielkości, które umożliwiały wyświetlenie dowolnego koloru.

Potem dołożono drugą warstwę z sieciami złożonymi z nanodrutów srebra. Taka „sztuczna skóra” została nałożona na zbudowany model kameleona. Naukowcy opublikowali wideo, na którym widać czołgającego się po powierzchni z sekcjami w różnych kolorach robota, który bardzo płynnie zmienia barwy, dostosowując je do otoczenia.

W ocenie naukowców takie rozwiązanie sprawdzi się jako doskonały kamuflaż na polu walki. Szef zespołu Seung Hwan Ko wskazuje, że można w ten sposób stworzyć coś w rodzaju „pelerynki niewidki”. Inne sugerowania zastosowanie to produkcja przenośnych wyświetlaczy oraz aut czy budynków zmieniających kolor na życzenie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej