RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Białoruska lekkoatletka chce do naszej reprezentacji: Ubiegam się o polskie obywatelstwo

Kryscina Cimanouska ubiega się o polskie obywatelstwo (fot.  PAP/Marcin Bielecki)
Kryscina Cimanouska ubiega się o polskie obywatelstwo (fot. PAP/Marcin Bielecki)

W rozmowie z niemiecką gazetą  „Welt am Sonntag” Kryscina Cimanouska poinformowała, że złożyła wniosek o polskie obywatelstwo. – Po dopełnieniu formalności zamierzam jak najszybciej występować dla polskiej reprezentacji – powiedziała białoruska lekkoatletka. Cały wywiad ukaże się w w niedzielnym wydaniu tygodnika. 

Specjalny wywiad z Krysciną Cimanouską dla TVP Info [WIDEO]

W drodze na lotnisko zadzwoniła babcia i powiedziała: nie możesz wracać na Białoruś. Bardzo zmieniło się moje życie przez te kilka dni; mam...

zobacz więcej

Kryscina Cimanouska oznajmiła, że złożyła już wszystkie pożądane dokumenty. – Nie żałuję tego kroku. Uważam, że zachowałam się przyzwoicie i wybrałam odpowiednią drogę – zapewnia  na łamach niemieckiej gazety „Welt am Sonntag”.

4 sierpnia zawodniczka przyleciała do Warszawy, gdzie przebywa do dziś.

„Przed naszymi drzwiami stoi sześciu ochroniarzy”                


Cimanouska nie ukrywa, że od tej chwili jej życie się całkowicie zmieniło. –  W Warszawie mieszkam ze swoim mężem, któremu „cudem” udało się uciec z Białorusi. Przed naszymi drzwiami stoi sześciu ochroniarzy – opowiada sportsmenka. Podkreśliła, że „na razie wychodzimy jedynie do urzędów i lekarzy”. Nie wykluczyła powrotu do swojej ojczyzny w – jak to ujęła – „lepszych czasach”.

24-letnia sprinterka miała startować na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, ale została wycofana przez swój komitet, gdy ośmieliła się publicznie skrytykować kilka jego decyzji.  Lekkoatletka postanowiła nie wracać do swojego kraju, gdyż – jak sama podkreśliła – władze w Mińsku wywierały presję i próbowały ją siłą ściągnąć z Japonii.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej