RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Głupek”. Trump o Bidenie w sprawie Afganistanu

Były prezydent USA Donald Trump (fot. Michael M. Santiago/Getty Images)
Były prezydent USA Donald Trump (fot. Michael M. Santiago/Getty Images)

W nagraniu wideo opublikowanym w 20. rocznicę ataków terrorystycznych z 11 września były prezydent USA Donald Trump oskarżył prezydenta Joe Bidena oraz „jego nieudolną administrację”, że odniosła „porażkę” podczas wycofania sił z Afganistanu. W opublikowanym w sobotę filmie wideo, Trump podkreślił, że 20. rocznica zamachów jest smutnym dniem nie tylko ze względu na same zamachy, ale też ze względu na „sposób, w jaki zakończyła się nasza wojna przeciwko tym, którzy dokonali takiej szkody naszemu krajowi”.

Biden oddał hołd ofiarom zamachów z 11 września

Prezydent USA Joe Biden oddał hołd ofiarom zamachów z 11 września 2001 roku oraz uczestnikom akcji ratunkowej. W przesłaniu wideo opublikowanym...

zobacz więcej

– Przywódca naszego kraju wyszedł na głupka. Nigdy nie można tego powtórzyć – ocenił Trump w nagraniu opublikowanym przez jego organizację PAC Save America. Komentując wycofanie sił z Afganistanu były prezydent dowodził, że miało miejsce „złe planowanie, niesamowita słabość, zaś przywódcy nie wiedzieli, co się dzieje”.

Były prezydent zapowiedział odwiedzenie Ground Zero w Nowym Jorku, gdzie stały wieże World Trade Center w sobotę, ale wskazał, że nie weźmie udziału w uroczystościach. Jest jedynym żyjącym byłym prezydentem poza Jimmy'm Carterem, którego obecność nie jest oczekiwana.

Prezydent Joe Biden ma odwiedzić w sobotę miejsca pamięci w Nowym Jorku, Pensylwanii oraz w Pentagonie, gdzie spadały samoloty porywane przez terrorystów. W sobotę wieczorem Trump ma skomentować walkę bokserską pomiędzy Evanderem Holyfieldem i Vitorem Belfortem na Florydzie.

Trump: 11 września bardzo smutnym dniem


Były prezydent nazwał 11 września „bardzo smutnym dniem” i podziękował osobom, które ruszyły na ratunek. – To także smutny czas wobec sposobu, w jaki skończyła się nasza wojna z tymi, którzy wyrządzili tak wielką krzywdę naszemu krajowi – podkreślił.

– Utrata 13 wielkich wojowników (amerykańskich żołnierzy zabitych w zamachu Państwa Islamskiego na lotnisku w Kabulu – przyp. red.) i wielu innych, którzy zostali ranni, nigdy nie powinna mieć miejsca – zaznaczył Trump. W ostatnich tygodniach były prezydent wielokrotnie atakował administrację Bidena za realizację operacji wycofania sił z Afganistanu, które zainicjowała jego własna administracja. Przekonywał, że talibowie zdobyli wart miliardy dolarów amerykański sprzęt wojskowy bez oddania choćby jednego strzału”, co nie jest prawdą.

– Będziemy dalej żyć, niestety nasz kraj będzie cierpiał z powodu tej niekompetencji przez długi czas – mówił Trump. – Ale nie martwcie się, Ameryka jeszcze będzie wielka – powiedział nawiązując do swojego hasła wyborczego. 75-latek wciąż nie ogłosił, czy wystartuje w kolejnych wyborach prezydenckich.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej