RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Warszawa: Rozpoczął się protest środowisk medycznych

Protest pracowników ochrony zdrowia przechodzi ulicami Warszawy (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Protest pracowników ochrony zdrowia przechodzi ulicami Warszawy (fot. PAP/Tomasz Gzell)

W sobotę po godz. 12 w Warszawie rozpoczął się protest pracowników ochrony zdrowia. Manifestujący ruszyli z pl. Krasińskich przed kancelarię premiera; domagają się natychmiastowej zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia i realnego wzrostu wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki.

Antyszczepionkowcy napadli na szefa PSL i rzecznika resortu zdrowia [WIDEO]

Skandal na marginesie Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Gdy na wydarzenie zmierzał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, zaczaił się...

zobacz więcej

Protestujący z całej Polski zebrali się w rejonie pl. Krasińskich. Mają ze sobą transparenty z takimi hasłami, jak: „Krótko żyjemy, bo ciężko pracujemy”, „Zapraszamy na oddziały, bo niedługo zamykamy”, „Pandemia braków pielęgniarek i położnych trwa od lat”, „Umieramy o 20 lat wcześniej niż inne Polki”, „Żądamy godnych zarobków”, „Nie ma medycyny bez diagnostyki”. Większość protestujących ubrała się w białe koszulki, a pielęgniarki noszą dodatkowo zawodowe czepki z aksamitną taśmą.

Uczestniczący w proteście przedstawiciel Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Kielcach Jacek Gawłowski podkreślił, że „od wielu lat nakłady na ochronę zdrowia są za niskie”. „Nie chodzi tylko o wynagrodzenia, ale też o nowe metody leczenia i dostępność do świadczeń służby zdrowia” – zaznaczył.

Odnosząc się do postulatów płacowych, przekonywał, że „ostatnie regulacje wynagrodzeń, spowodowały nierówności”. – Osoby z wieloletnim stażem i doświadczeniem zarabiają dużo mniej, niż osoby wchodzące do zawodu – zaznaczył.

Gawłowski wskazał także na postulat protestujących dotyczący „przywrócenia tego, co było przed pandemią, czyli zwiększenia norm zatrudnienia zarówno pielęgniarek, jak i wszystkich pozostałych zawodów medycznych, których na rynku brakuje”. Według niego powinno to być powiązane z kształceniem większej liczby zwłaszcza pielęgniarek i położnych.

Nierówności w służbie zdrowia. Lekarze zarabiają lepiej niż lekarki

16,7 tys. zł brutto wynosi mediana zarobków lekarzy; pielęgniarki zarabiają prawie trzy razy mniej – 5,9 tys. zł, a fizjoterapeuci jeszcze mniej,...

zobacz więcej

– Co roku wychodzi ze szkół wyższych wychodzi osiem czy dziesięć tysięcy pielęgniarek, ale niestety tylko połowa z nich występuje o prawo wykonywania zawodu. Nie wszyscy z prawem wykonywania zawodu przystępują do pracy, bo nie jest ona atrakcyjna finansowo – zauważył Gawłowski. Według niego, podobna sytuacja jest w wielu innych zawodach medycznych, co prowadzi do tego, że „nie ma zastępowalności pokoleń”.

Po demonstracji i przemarszu zaplanowane jest powstanie białego miasteczka. – Białe miasteczko wystartuje w sobotę, bezpośrednio po manifestacji – zapowiedział wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Artur Drobniak. Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia opublikował w piątek swoje postulaty. Obejmują one: natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia; realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.

Czytaj więcej: Resort zdrowia podliczył koszty postulatów medyków. Znamy kwoty

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Z związku z protestem kierowcy i użytkownicy transportu miejskiego muszą liczyć się w utrudnieniami w ruchu i zmianami rozkładów na czas przemarszu demonstrantów. Trasa przemarszu zaczyna się przy pl. Krasińskich, przez Ministerstwo Zdrowia, Pałac Prezydencki, Krakowskie Przedmieście, Sejm aż Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej