RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Resort zdrowia podliczył koszty postulatów medyków. Znamy kwoty

Jakich kwot żądają medycy? (fot. GRZEGORZ KRZYZEWSKI / FOTONEWS via FORUM)
Jakich kwot żądają medycy? (fot. GRZEGORZ KRZYZEWSKI / FOTONEWS via FORUM)

Na sobotę na godz. 12 w Warszawie zaplanowano protest Pracowników Ochrony Zdrowia. Manifestujący przejdą z pl. Krasińskich przed Sejm i Kancelarię Premiera. Zapowiadają, że przed kancelarią powstanie „białe miasteczko”. Domagają się m.in. podwyżek wynagrodzenia. Do rozmów na wtorek zaprosił medyków minister zdrowia Adam Niedzielski. Resort wyliczył, że łączny koszt postulatów w przyszłym roku to 104,7 mld zł.

Mieszkańcy Krynek opowiedzieli, co naprawdę się u nich dzieje. Wielu może być zaskoczonych

Od początku września blisko 200 miejscowości w pasie przy granicy z Białorusią objęto stanem wyjątkowym. Z granicy docierają głosy, że wraz z...

zobacz więcej

Postulaty Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia obejmują: natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia; realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów.

Protest medyków. Czego żądają?


„Minister zdrowia Adam Niedzielski zaprasza protestujących medyków do rozmów w oparciu o konkretne szacunki dotyczące złożonych postulatów” – czytamy w sobotnim wpisie MZ na Twitterze.

Według szacunku Ministerstwa Zdrowia, jak wynika z załączonego na Twitterze pisma, pierwszy z postulatów – natychmiastowa zmiana ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia to koszt 16,25 mld zł w tym roku i 65 mld zł w przyszłym roku. Koszt kolejnego z postulatów – realnego wzrostu wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, MZ oszacowało na 7,5 mld zł w tym roku, a w 2022 r. – na 30 mld zł. Zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego to – zdaniem resortu – koszt 1,3 mld zł w tym roku i 5,2 mld zł w przyszłym roku.

Niedzielski zaprasza na kolejne rozmowy


Medycy domagają się też wprowadzenia urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, co według MZ będzie kosztować 1 mld zł w tym i 4 mld zł w przyszłym roku, oraz rezygnacji z tworzenia nowych zawodów medycznych przy jednoczesnym umożliwieniu kształcenia podyplomowego i specjalizacyjnego obecnym zawodom, czego koszt oszacowano na 0,5 mld zł w przyszłym roku. Spełnienie postulatów w tym roku kosztowałoby – zdaniem resortu – łącznie 26,05 mld zł i 104,7 mld zł w przyszłym roku. Jak podało MZ, minister zdrowia zaprosił Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy na spotkanie we wtorek o 14 w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie. „Mam nadzieję, że zechcą państwo podjąć merytoryczną dyskusję nad doprecyzowaniem postulatów przekazanych 9 września” – czytamy w piśmie zamieszczonym przez resort zdrowia na Twitterze.

Zobacz także: Antyszczepionkowcy napadli na szefa PSL i rzecznika resortu zdrowia [WIDEO]

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej