RAPORT

Pogarda

Nergal z butem na obrazie Matki Boskiej. Szokująca decyzja sądu

Zdjęcie, za które przed sądem odpowiadał Adam „Nergal” Darski (fot. NurPhoto/NurPhoto via Getty Images, FB/Adam Nergal Darski)
Zdjęcie, za które przed sądem odpowiadał Adam „Nergal” Darski (fot. NurPhoto/NurPhoto via Getty Images, FB/Adam Nergal Darski)

Najnowsze

Popularne

Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa uniewinnił Adama „Nergala” Darskiego od zarzutu obrazy uczuć religijnych. Chodzi o sprawę dotyczącą umieszczenia przez niego w internecie zdjęcia Matki Boskiej, której twarz zasłania butem. Kontrowersje budzi fakt, że sąd umorzył postępowanie bez udziału prokuratora, nie powołał też świadków – informuje portal wPolityce.pl.

Fala nienawiści wobec Kościoła rośnie. Statystyki przestępstw

Do 8 grudnia tego roku do sądów skierowano 29 aktów oskarżenia w związku z obrazą uczuć religijnych – wynika z danych prokuratury. W 2016 r. było...

zobacz więcej

Jak przypomina portal, we wrześniu 2019 roku Adam Darski umieścił w mediach społecznościowych zdjęcie, które przedstawiało uszkodzony obraz z wizerunkiem Matki Boskiej, na którym widnieje but. Wierni skierowali do prokuratury doniesienia i możliwości popełnienia przestępstwa z art. 196 kodeksu karnego, czyli o obrazę uczuć religijnych. Akt oskarżenia przeciwko muzykowi trafił do sądu 1 lutego 2021 roku.

Zdjęcie Nergala z butem na obrazie Maryi


„Należy podkreślić, że umieszczenie w miejscu twarzy Matki Bożej obutej stopy, w odbiorze społeczno-kulturowym, ma wybitnie znieważający charakter, wyrażający pogardę, do postaci znajdującej się na obrazie. Nie będzie miał tym samym w niniejszej sprawie miejsca kontratyp działalności artystycznej, albowiem, jak już wskazano, sposób prezentacji wskazanego obrazu ma charakter znieważający” – napisano w akcie oskarżenia Adama „Nergala” Darskiego, który cytuje portal.


Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa wydał na Darskiego wyrok nakazowy, w którym wymierzył mu karę 3500 złotych grzywny. Sprzeciw od wyroku zgłosił pełnomocnik muzyka i sama prokuratura. Jednak – jak informuje wPolityce.pl – 18 sierpnia tego roku sprawę umorzył ten sam Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa, który „Nergala” skazał w wyroku nakazowym. Orzeczenie wydała sędzia Marta Bujko. Portal pisze, że „szokuje i oburza formuła umorzenia”. Doszło do niego bez udziału prokuratora. „Sąd nie powołał też świadków” – czytamy.

KO chce zniesienia kar za obrazę uczuć religijnych

Posłowie Koalicji Obywatelskiej przygotowali projekt nowelizacji Kodeksu karnego w sprawie zniesienia kar za pomówienie i obrazę uczuć religijnych....

zobacz więcej

Szokujące, według portalu, jest też uzasadnienie tego umorzenia. Jak czytamy, w ocenie sądu, jeżeli pokrzywdzony sam dąży do obejrzenia treści, w sytuacji, gdy ma świadomość, z jakimi treściami może się zapoznać, zasada, w myśl której „Volenti non fit iniuria” (chcącemu nie dzieje się krzywda), powinna być respektowana.

Szokujące uzasadnienie sądą ws. Nergala


„Sąd przyjął, że podkreślenia wymaga, iż istotą przestępstwa z art. 196 k.k. jest to, że pokrzywdzony, którego uczucia zostały obrażone przez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej winien niejako bezpośrednio doznać tej obrazy” – zwraca uwagę portal.

„W realiach przedmiotowej sprawy przekaz, który mógł znieważać przedmiot czci religijnej, a co za tym idzie obrazić uczucia religijne innych osób, został zamieszczony w środkach przekazu i internecie na stronie należącej do oskarżonego, dostępnej dla określonej grupy osób, które mogły się z nim zapoznać po przeczytaniu klauzuli informacyjnej o treści »Treści prezentowane na tym profilu mogą obrazić Twoje uczucia religijne i inne. Jeśli nie chcesz, aby tak się stało, przestań mnie obserwować«. Klauzula ta wskazuje, że oskarżony nie działał z zamiarem bezpośrednim lub ewentualnym obrażenia uczuć religijnych innych osób. Oskarżony był przekonany, że miejsce, w którym dokonał wpisu, jest dostępne dla osób, które godzą się na zamieszczanie kontrowersyjnych, antyreligijnych treści, oraz że pozostałe, chcąc uniknąć kontaktu z takimi treściami, na profil ten nie wejdą” – czytamy w jednym z fragmentów uzasadnienia, cytowanym przez wpolityce.pl.

Zobacz także: Skandaliczne zachowanie Nergala. Mocny komentarz prezesa Związku Ukraińców w Polsce

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej