RAPORT

Pogarda

Morawiecki: Polska ma swoje własne interesy

Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Najnowsze

Popularne

Polski Ład będzie korzystny dla całego społeczeństwa; chcę być dzisiaj premierem klasy średniej: tych, którzy w pocie czoła łącza koniec z końcem, zarabiają średnią, dwie czy więcej średnich krajowych – podkreślił w rozmowie z „Faktem” premier Mateusz Morawiecki.

Premier: Zamieniliśmy puste obietnice na realizację zadań. „10 programów na 100 dni”

Obecny rząd zamienił puste obietnice, jak miało to miejsce wcześniej, na realizację zadań, dzięki czemu m.in. obecnie w Polsce notujemy najniższe...

zobacz więcej

Premier pytany, czy rząd ma pomysł na rozwiązanie sytuacji protestujących ratowników medycznych, odparł: „Tak, jesteśmy cały czas w dialogu”. Dodał że rozmowy nie są łatwe. „Środowiska medyczne parę lat temu w swoim proteście domagały się, aby poziom wydatków na służbę zdrowia wynosił 6,8 procent. My proponujemy 7 procent” – zaznaczył.

Kiedy unijne fundusze?


Na pytanie, kiedy Polska otrzyma środki z unijnego funduszu odbudowy, szef rządu odpowiedział, że zakładał, iż pieniądze pojawią się „w końcówce IV kwartału lub na oczątku przyszłego roku” . Podkreślił, że rząd „ruszył” z programem Polski Ład.

Na uwagę, że unijni komisarze sugerowali ostatnio, że środki dla Polski mogą zostać zablokowane, Morawiecki stwierdził, że „jest przyzwyczajony do krytycznych komentarzy” i że „to jest cecha charakterystyczna suwerennej polityki”. „Polska ma swoje własne interesy. My nie będziemy się kierować interesami i wyobrażeniami innych o tym, jak sytuacja w Polsce powinna wyglądać” – oświadczył.

Premier przeciwny obowiązkowym szczepieniom


Pytany czy jest zwolennikiem obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19, stwierdził, że obecnie nie można ludzi do tego zmuszać. Podkreślił jednocześnie, że jest gorącym zwolennikiem szczepień.

Premier mówił też o sytuacji seniorów. „Zgadzam się, że dla emerytów potrzebne jest największe wsparcie, dlatego je wypracowaliśmy. Dlatego dzisiaj rozpoczynamy proces legislacyjny, dotyczący emerytury bez podatku do 2,5 tys. zł. – zapewnił szef rządu.

CZYTAJ TAKŻE: Antyszczepionkowcy napadli na szefa PSL i rzecznika resortu zdrowia [WIDEO]

Polski Ład. Jak zmieni się pakiet podatkowy? [PRZYKŁADY]

Zmiany w odliczaniu składek zdrowotnych dla przedsiębiorców, wydłużenie terminów zapłaty składek zdrowotnych oraz minimalny podatek dochodowy dla...

zobacz więcej

Co z inflacją?


Na uwagę, że w Polsce jest bardzo szybko rosnąca inflacja, która według danych GUS wyniosła w lipcu już 5 proc., premier powiedział, że to go martwi. „Liczę na to, że zgodnie z analizami Banku Centralnego zacznie ona niedługo opadać” – oświadczył szef rządu.

Dodał też, że po drugiej stronie są rolnicy, dla których wzrost cen np. pszenicy, kukurydzy, rzepaku czy mleka jest korzystny. „W związku z tym jest to miecz obusieczny. Gdybyśmy mieli malejące ceny, to jednocześnie dla rolników oznaczałoby to niezwykle trudny czas, a w ten sposób przynajmniej po stronie rolnictwa (...) mamy sytuację inną. Tak chcemy też pomóc emerytom, zwiększając ich dochody netto” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej