RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Biden oddał hołd ofiarom zamachów z 11 września

Światła upamiętniajace zamachy na WTC widziane z New Jersey (fot. Tayfun Coskun/Anadolu Agency via Getty Images)
Światła upamiętniajace zamachy na WTC widziane z New Jersey (fot. Tayfun Coskun/Anadolu Agency via Getty Images)

Prezydent USA Joe Biden oddał hołd ofiarom zamachów z 11 września 2001 roku oraz uczestnikom akcji ratunkowej. W przesłaniu wideo opublikowanym przez Biały Dom Biden przekazał wyrazy współczucia rodzinom zabitych. Chwalił też heroizm i jedność Amerykanów, jaka zapanowała.

Kolejny kraj UE buduje ogrodzenie. Mają już pierwsze 23 km

Estonia jest kolejnym państwem Unii Europejskiej, które stawia ogrodzenie na wschodniej granicy. Płot o wysokości 2,5 metra ma być wykonany ze...

zobacz więcej

Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Prezydent Stanów Zjednoczonych przypomniał, że w atakach z 11 września zginęło 2977 osób z ponad 90 krajów, a tysiące osób zostały ranne. Biden zwrócił się do rodzin ofiar. „Ameryka i świat upamiętniają Was oraz Waszych bliskich. Oddajemy hołd wszystkim, który ryzykowali życiem minuty, godziny, miesiące i lata po zamachach” – mówił.

Biden przypomniał, że po zamachach świat zobaczył heroizm strażaków, policjantów, medyków i innych uczestników akcji ratunkowej. „Ujrzeliśmy także coś bardzo rzadkiego – prawdziwe poczucie jedności narodowej” – mówił amerykański prezydent.

Wskazał też na pokolenie młodych Amerykanów, którzy gotowi byli ryzykować życiem w poszukiwaniu terrorystów. Biden zaapelował o utrzymanie jedności narodowej.

„Jesteśmy wyjątkowi w historii świata, ponieważ jesteśmy jedynym krajem opartym o ideę, że jesteśmy równi i powinniśmy być tak traktowani przez całe życie” – mówił Biden, który weźmie udział w ceremoniach rocznicowych w Nowym Jorku, Sanksville w Pensylwanii i Arlington pod Waszyngtonem, gdzie znajduje się siedziba Pentagonu.

Zobacz także: Biden ostrzega niezaszczepionych: Byliśmy cierpliwi, ale...

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej