Fundamentalną rolę konstytucji jako gwaranta istnienia państw narodowych podkreślali uczestnicy międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez polski Trybunał Konstytucyjny. – Każde państwo funkcjonuje we wspólnocie międzynarodowej ze swoją konstytucją, dlatego to funkcjonowanie musi odbywać się z poszanowaniem zindywidualizowanych konstytucji, a więc praw nadrzędnych wszystkich narodów, z poszanowaniem indywidualnej tożsamości każdego podmiotu. To jest ochrona podmiotowości jako taka – mówiła prezes Trybunału Konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej, Julia Przyłębska.
Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku premiera i orzekł, że zaskarżone przez Mateusza Morawieckiego przepisy Traktatu o UE, w rozumieniu...
zobacz więcej
– Konstytucja to zbiór pewnych norm ogólnych, odwołujących się do pewnych ogólnych wartości, wspólnych wszystkim demokratycznym, państwom, które uznają prawa człowieka, podmiotowość osoby ludzkiej; uzupełnione o pewne zindywidualizowane elementy, normy, które wynikają z tożsamości konstytucyjnej danego narodu, które konstytuują ten naród – mówiła Julia Przyłębska podczas konferencji, w której wzięli udział szefowie wielu zagranicznych sądów konstytucyjnych.
Prezes TK podała jako przykład podstawy identyfikacji język. Jak wskazała, nie ma języka światowego, są zaś języki różnych narodów. – Oczywiście porozumiewamy się w tej chwili najczęściej w języku angielskim, ale to nie ten język nas konstytuuje. On konstytuuje Brytyjczyków, Amerykanów, ale każde państwo wprowadza przez swój język pewną indywidualność tożsamościową – zauważyła.
Zobacz także: Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo
Julia Przyłębska podkreśliła, że Konstytucja RP mówi wyraźnie, że ona sama jest najwyższym prawem. Wyraża ona wolę obywateli co do określonej wizji państwa. – Ona jest obrazem życzenia polskiego społeczeństwa, polskiego suwerena. Tak w chwili obecnej polski suweren wyobraża sobie funkcjonowanie państwa i ochronę wartości, do których się odwołuje – kontynuowała prezes TK.
Trybunał Konstytucyjny w środowym orzeczeniu mówi „stop” pozatraktatowym zapędom Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Po wydaniu wyroku...
zobacz więcej
Konferencja, która odbyła się w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego RP, została zorganizowana w czasie, gdy najwyższe urzędy UE przekonują o nadrzędności traktatów europejskich i Trybunału Sprawiedliwości UE.
Polska broni wiodącej roli konstytucji, co jest zapisane w traktacie akcesyjnym podpisanym w Atenach w 2003 r., i domaga się respektowania pozycji Trybunału Konstytucyjnego. Podobne stanowisko zajmują Węgrzy. Budapeszt podkreśla konieczność dialogu między instytucjami UE a rządami państw członkowskich.
– Interpretacje prawa, narzucane przez TSUE mogą prowadzić do erozji tożsamości narodowych. Z drugiej strony mogą wywoływać sceptycyzm mieszkańców poszczególnych państw członkowskich względem projektu europejskiego – uważa prezes Trybunału Konstytucyjnego Węgier Tamás Sulyok.
Przeczytaj także: TVN przekracza kolejną granicę. Ofiarą padła wnuczka prezes Przyłębskiej
To nie jest odosobnione zdanie. Trybunał Konstytucyjny RFN zakwestionował niedawno orzeczenie TSUE jako niezgodne z niemieckim prawem.