RAPORT

Pogarda

Premier: Zamieniliśmy puste obietnice na realizację zadań. „10 programów na 100 dni”

Najnowsze

Popularne

Obecny rząd zamienił puste obietnice, jak miało to miejsce wcześniej, na realizację zadań, dzięki czemu m.in. obecnie w Polsce notujemy najniższe bezrobocie w historii – mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji podsumowującej akcję „10 programów na 100 dni”.

Polski Ład. Jak zmieni się pakiet podatkowy? [PRZYKŁADY]

Zmiany w odliczaniu składek zdrowotnych dla przedsiębiorców, wydłużenie terminów zapłaty składek zdrowotnych oraz minimalny podatek dochodowy dla...

zobacz więcej

– W polskiej polityce ostatnich kilku lat zamieniliśmy najsłabszą walutę III RP na twardą walutę, to jest zmieniliśmy puste obietnice na realizację, do których się zobowiązujemy i taki charakter ma program Polski Ład. Bo co jest warta polityka, jeżeli miałaby polegać na tym, co tak często obserwowaliśmy do roku 2015, czyli na obiecywaniu, a później te słowa były rzucane na wiatr i z realizacji pozostawało bardzo niewiele? – powiedział premier.

Morawiecki podkreślił, że miejsca pracy były dla rządu jednym z najważniejszych zadań i dodał, że obecnie w Polsce jest najniższe bezrobocie w historii i jedno z najniższych w Unii Europejskiej.

Na początku czerwca premier przedstawił 10 kluczowych obszarów zmian w ramach Polskiego Ładu, które miały być przeprowadzone w ciągu najbliższych 100 dni.

Praca bez podatku


– Pandemia postawiła przed nami ogromne zadania, to czas, który zaburzył ten regularny systemowy, systematyczny wzrost. I dzisiaj „Polski Ład” służyć ma właśnie temu, żebyśmy z powrotem weszli na szybką ścieżkę wzrostu – powiedział Morawiecki.

Jak dodał, szybka ścieżka wzrostu to wyższe wynagrodzenia Polaków, to lepsza edukacja, lepiej opłacana służba zdrowia.

Polski Ład. Mieszkania bez wkładu własnego i mniej formalności

Osobom, które chcą wziąć kredyt na mieszkanie, a nie mają środków na wkład własny, państwo zagwarantuje do 100 tys. zł wkładu własnego; w przypadku...

zobacz więcej

– Dlatego zdecydowaliśmy się na jedną z największych w historii Polski – jeśli nie największą – obniżkę podatków. To pozostawienie w portfelach Polaków 16,5 mld zł. I stąd nasze kolejne zobowiązanie - realizowane już teraz - przyjęta przez rząd ustawa w wyniku, której do 30 tys. zł zarobków rocznych, Polacy nie będą płacili podatku – powiedział.

Szef rządu wskazał, że to wyższy poziom kwoty wolnej, „czyli pracy bez podatku”, niż we Francji, we Włoszech, Hiszpanii, a nawet w Danii.

– Podobnie ten drugi próg podatkowy podnosimy pierwszy raz od 12 lat – z 85 na 120 tys. zł dla tych Polaków, których zarobki roczne przekraczały 85 tys. zł – wskazał premier.

Emeryci i młode małżeństwa


– Do wysokości 2,5 tys. zł emerytura nie będzie obciążona podatkiem, a dla tych emerytów, którzy czują się na siłach dalej pracować proponujemy pracę bez podatku. Chcemy, żeby ci, którzy mają doświadczenie, dzielili się tym doświadczeniem, żeby uczyli młodszych, a jednocześnie, żeby zarabiali na swój kapitał emerytalny jak najwięcej – powiedział szef rządu.

Premier poinformował, że w ramach rządowego funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych samorządy złożyły blisko 8 tys. wniosków o wsparcie finansowe inwestycji. Mówił, że wnioski złożyło 2477 gmin, 360 powiatów z 16 województw.

Müller o rekonstrukcji rządu: Decyzje pod koniec miesiąca

Spodziewam się, że decyzje dotyczące rekonstrukcji rządu zapadną na przełomie września i października i zamkną one wszystkie spekulacje –...

zobacz więcej

– Każdy samorząd złożył wnioski i wszystkie samorządy otrzymają środki na realizację tych zadań – zaznaczył i zapewnił, że program inwestycji strategicznych dla samorządów będzie kontynuowany.

Premier zapewnił, że dla każdego małżeństwa, młodych ludzi, którzy będą chcieli kupić mieszkanie, a nie stać ich na wkład własny, państwo zapewni gwarancję wkładu własnego.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Nakłady na służbę zdrowia


Morawiecki zwracał uwagę, że rząd przygotował regulacje dotyczące wzrostu nakładów na zdrowie. Uchwalona w sierpniu przez Sejm nowela ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw przewiduje osiągnięcie poziomu 6 proc. PKB na ochronę zdrowia w 2023 r. i określa ścieżkę wzrostu do 7 proc. PKB w 2027 r. W czwartek Senat opowiedział się za tym, by nakłady na ochronę zdrowia wzrosły do 7,2 proc. PKB na zdrowie zamiast 7 proc. i by stało się to szybciej. Uchwałą Senatu zajmie się Sejm.

Nowy reżim sanitarny. „Zaszczepieni nie będą objęci limitami”

Jeżeli będziemy obniżali limity osób, np. w kinach, to nie będą nimi objęte osoby zaszczepione – powiedział w Radiu ZET rzecznik rządu Piotr Müller.

zobacz więcej

– Wejście w trzecią dekadę XXI wieku chcemy zacząć od naprawy służby zdrowia. Zdaje sobie sprawę, że dziś wokół nas jest dużo oczekiwań, także po stronie służby zdrowia i medyków. W sposób szybszy niż w innych częściach państwa będziemy starali się podnosić wynagrodzenia, by nasi wspaniali medycy (…) mogli w spokoju skupić się na leczeniu pacjentów, na pomocy Polakom – powiedział.

Premier przypominał, że trwa program „Profilaktyka 40 plus”.

Szef rządu akcentował również m.in., że od początku lipca zniesione zostały limity do lekarzy specjalistów. Od 1 lipca nie obowiązują limity do lekarzy specjalistów w opiece ambulatoryjnej i w niektórych świadczeniach w sieci kardiologicznej.

Wcześniej takie limity zniesiono przy pierwszej wizycie w poradniach endokrynologicznej, kardiologicznej, neurologicznej i ortopedycznej.

Minister edukacji: Będzie wsparcie dla uczniów powracających do szkół po pandemii

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował, że MEiN pracuje nad szerokim program, który w założeniu resortu ma pozwolić na...

zobacz więcej

Rolnicy i ubezpieczenia


Premier zapowiedział, że początku października zaprezentowany zostanie nowy system ubezpieczeń rolniczych. Podkreślił, że rolnictwo jest obarczone licznymi ryzykami, jak np. klęski żywiołowe, biologiczne, w tym np. ptasia grypa czy ASF. Jak zaznaczył, takich ryzyk nie ubezpieczają towarzystwa ubezpieczeniowe.

Morawiecki mówił też o programie wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego. Zwrócił uwagę, że w czasie pandemii COVID-19 „dla wielu dzieci, młodych ludzi – ale także i dla starszych – to siedzenie w domu, ta niepewność i oczekiwanie jutra było czymś tak przytłaczającym psychicznie, że dziś zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo jest to częste w społeczeństwie.

– Dlatego już wkrótce nie tylko przeznaczymy na ten cel dodatkowe środki, ale także finansujemy nowe ośrodki lecznicze czy doradztwa po to, żeby pomóc ludziom poradzić sobie z tymi dolegliwościami – zapowiedział.

Polacy bogacą się i wracają z emigracji

Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” zauważył, że Polacy wracają z emigracji. Dzięki coraz silniejszemu wzrostowi gospodarczemu w...

zobacz więcej

Najlepsze miejsce do życia w Europie


Premier wskazał, że przez ostatnie dwa lata wróciło do Polski od 150 do 200 tys. rodaków. – To ogromna radość – ocenił.

– W Tykocinie, w Zabrzu, w wielkich i małych miastach ludzie często do mnie podchodzą i mówią: panie premierze, wróciłem z moją rodziną, z trójką, czwórką dzieci z Irlandii, Anglii, Niemiec. Wierzcie mi państwo, chce się żyć, chce mi się skakać z radości i to jest dla mnie najlepsza nagroda, jaką sobie mogę wyobrazić, za wszystko, co robię. W związku z tym wszystkie ataki i kłamstwa są dla mnie niczym – wyznał.

Przekonywał też, że „Polska dzięki Polskiemu Ładowi ma się stać najlepszym miejscem do życia w Europie”. – Naszym celem jest to, żeby była krajem, w którym aspiracje Polaków, oby jak największe, mogły się spełniać – podkreślał.

Zapowiedział, że rząd PiS będzie się starał „nadążać za tymi aspiracjami”.

Polski Ład na jednej planszy. Premier zaprezentował infografikę

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował infografikę dotyczącą Polskiego Ładu; wśród fundamentów programu wymieniono między innymi obniżkę podatków...

zobacz więcej

Co dalej ze służbą zdrowia


Premier zapowiedział też kolejne nakłady na służbę zdrowia. Według niego kwestię podwojenia czy potrojenia budżetu na służbę zdrowia trzeba rozłożyć w latach.

– Każdy we wszystkich zawodach na pewno chciałby więcej zarabiać. I to jest rdzeń naszej polityki. To właśnie dlatego te nowe miejsca pracy – wskazał Mateusz Morawiecki.

I – jak dodał – „po to to robimy, żeby wynagrodzenia były jak największe, także w służbie zdrowia”.

– I także będziemy przeznaczać kolejne miliardy złotych, to obiecuję. Może nawet powyżej 10 mld zł rocznie na służbę zdrowia rok po roku w najbliższych latach – zadeklarował Morawiecki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej