RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kolejny kraj UE buduje ogrodzenie. Mają już pierwsze 23 km

Estonia buduje ogrodzenie na granicy z Rosją (fot. Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)
Estonia buduje ogrodzenie na granicy z Rosją (fot. Maciej Luczniewski/NurPhoto via Getty Images)

Estonia jest kolejnym państwem Unii Europejskiej, które stawia ogrodzenie na wschodniej granicy. Płot o wysokości 2,5 metra ma być wykonany ze stali i zwieńczony drutem kolczastym. Będzie dodatkowo zabezpieczał przed nielegalną migracją oraz wojną hybrydową ze strony Rosji.

„Patrzeć kilka ruchów do przodu”. Premier w estońskim dzienniku o pojedynku z Rosją

Na barkach Polski i krajów bałtyckich spoczywa wspólna odpowiedzialność za bezpieczeństwo obszaru euroatlantyckiego – napisał premier Mateusz...

zobacz więcej

Jeszcze kilka lat temu, gdy Grecja odgradzała się od Turcji, a Hiszpania od Maroka, w Europie Środkowej i Wschodniej temat ten był pomijany. Teraz, gdy Rosja i Białoruś próbują destabilizować sytuację w UE przysyłając kolejnych nielegalnych imigrantów, grodzić zaczynają się kolejne państwa naszego regionu: Litwa, Łotwa, Polska.

Jak donosi euractiv.pl, ogrodzenie stawia także Estonia. Państwo to jest bliskie ukończenia pierwszych 25 km płotu, a fiński publiczny nadawca YLE przekazał, że w kolejnym etapie przewidziano budowę następnych 35 km bariery.

Zobacz także:   Straż Graniczna: kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy. Są zatrzymani

„Długość estońskiej granicy z Rosją wynosi ok. 330 km, z czego ok. 130 km to granica lądowa. Egert Belitšev, zastępca dyrektora generalnego ds. ochrony granic w estońskiej policji i straży granicznej oznajmił w rozmowie z YLE, że ogrodzenie to tylko część planowanej reformy. Do 2027 r. granica na całej długości ma być monitorowana w czasie rzeczywistym” – czytamy.

Donald Tusk zdradził, co o Nord Stream 2 mówiła mu Angela Merkel

– Tak, ja wiem, że jest to złe dla Unii Europejskiej – miała powiedzieć Donaldowi Tuskowi kanclerz Niemiec Angela Merkel. Jak przyznał polityk PO,...

zobacz więcej

Europa broni się przed polityką Rosji i Białorusi


Przypomnijmy, że na początku lipca Litwa wprowadziła stan nadzwyczajny i wzmocniła patrolowanie granicy, angażując w to zadanie między innymi wojsko. Miesiąc później parlament w trybie nadzwyczajnym przyjął specjalną ustawę, na mocy której w ciągu roku powstanie ogrodzenie na litewsko-białoruskiej granicy. Jego długość ma wynosić około 500 km.

Podobne kroki podjęto już na Łotwie. Tam zdecydowano się z kolei na stan wyjątkowy, który będzie obowiązywał od 11 sierpnia do 10 listopada. Rozszerza on m. in. uprawnienia Państwowej Straży Granicznej.

Zobacz także:   Polska odeśle migrantów. Straż Graniczna podała daty lotów czarterowych

Chociaż w Polsce takie decyzje powodują ogromne protesty opozycji, rząd w Warszawie również podjął nadzwyczajne kroki.

„Żołnierze wybudowali już ponad 50 km ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej. Płot stoi już także na odcinku przy Usnarzu Górnym” – przekazał minister obrony Mariusz Błaszczak. „Straż Graniczną cały czas wspiera około 2 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych” – dodał.

Na granicy polsko-białoruskiej  rozpoczęła się też budowa siatki chroniącej zwierzęta przed okaleczeniem. – Siatka powstaje po obu stronach ogrodzenia – zaznaczył minister.

Zobacz także:   Łotwa: Stan wyjątkowy na granicy

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej