RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Wybory w Niemczech. Imigranci chcą większej reprezentacji w Bundestagu

Wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się 26 września (fot. Sean Gallup/Getty Images)
Wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się 26 września (fot. Sean Gallup/Getty Images)

Niemal co czwarty mieszkaniec Niemiec jest imigrantem lub potomkiem imigrantów, ale z tej grupy wywodzi się tylko 8 proc. parlamentarzystów – pisze turecka agencja Anatolia. Dodaje, że liderzy społeczności imigrantów chcą większej reprezentacji w parlamencie.

Ekspert o epoce Merkel: w relacjach polsko-niemieckich to okres zmarnowanych szans

Era rządów kanclerz Niemiec Angeli Merkel w relacjach polsko-niemieckich to niestety okres zmarnowanych szans – ocenił politolog, specjalista od...

zobacz więcej

– Społeczności imigrantów od dawna były niedoreprezentowane w niemieckim parlamencie. Tylko nieliczni politycy o imigracyjnych korzeniach zajmowali kluczowe stanowiska – powiedział agencji prezes Wspólnoty Tureckiej w Niemczech (TGD) Gokay Sofuoglu.

Według szefa TGD partie polityczne powinny robić więcej, by promować różnorodność w polityce, zachęcać imigrantów do udziału w życiu publicznym i stwarzać im większe szanse na działanie w polityce.

W wyborach parlamentarnych 26 września 2021 r. będzie głosowało blisko 7 mln niemieckich obywateli o imigranckich korzeniach. To ponad 10 proc. wszystkich głosujących – przypomina agencja Anatolia.

Elektorat o imigranckich korzeniach


– Mam nadzieję, że po wyborach będziemy mieli więcej deputowanych z imigranckimi korzeniami. Bo tym razem więcej osób ze społeczności imigranckich otrzymało wysokie miejsca na układanych przez partie listach wyborczych – zaznacza Sofuoglu.

W 167 z 299 niemieckich okręgów wyborczych obywatele z korzeniami imigracyjnymi mogą zaważyć na tym, kto ostatecznie otrzyma mandat deputowanego do Bundestagu – zaznacza w nowym raporcie wspierająca imigrantów organizacja Citizens for Europe (CFE).

– Dla partii politycznych imigranci stanowią istotną grupę wyborców – podsumowuje organizacja. I zwraca uwagę, że ich głosy przyciągną te partie, które potrafią dostosować swoją ofertę i listy wyborcze do coraz bardziej zróżnicowanego elektoratu.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej