RAPORT

Wojna na Ukrainie

Biden ostrzega niezaszczepionych: Byliśmy cierpliwi, ale...

Prezydent Joe Biden w trakcie konferencji dot. szczepień na COVID-19 (fot. Kent Nishimura / Los Angeles Times via Getty Images)
Prezydent Joe Biden w trakcie konferencji dot. szczepień na COVID-19 (fot. Kent Nishimura / Los Angeles Times via Getty Images)

Niezaszczepiona mniejszość Amerykanów szkodzi całemu krajowi – powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden, ogłaszając obowiązek szczepień lub regularnych testów dla pracowników dużych firm i wszystkich medyków. Jak dodał, cierpliwość wobec niezaszczepionych się kończy.

Duża afera w Niemczech. Dwa tygodnie przed wyborami pogrąży lidera sondaży?

Niemieccy prokuratorzy przeszukali w czwartek ministerstwa finansów i sprawiedliwości w ramach śledztwa dotyczącego możliwego utrudniania...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

– Byliśmy cierpliwi, ale nasza cierpliwość jest na wyczerpaniu, a wasza odmowa (szczepienia) wszystkich nas kosztuje – powiedział Biden w przemówieniu, wyznaczającym przełom w dotychczasowej polityce administracji ws. pandemii.

– Nie musicie słuchać mnie, posłuchajcie tych, którzy umierając mówią „gdybym tylko się zaszczepił...”. To tragedia; nie pozwólcie, żeby była też waszą tragedią – dodał.

Biden stwierdził, że choć Ameryka poczyniła wielkie postępy w ciągu ostatnich miesięcy i jest w znacznie lepszej sytuacji niż na początku roku, niezaszczepione 25 proc. dorosłych Amerykanów – 80 mln osób – wspieranych przez „specyficzną mniejszość” polityków, nie pozwala Ameryce zakończyć kryzysu związanego z pandemią. Dodał, że przez tę mniejszość szpitale są przepełnione, przez co inni pacjenci nie mogą korzystać z opieki zdrowotnej.

– Czas czekania się skończył. To nie jest sprawa wolności czy osobistego wyboru. Tu chodzi o ochronę ludzi wokół nas, naszych rodzin, naszych bliskich. (...) Moim zadaniem jest ochrona wszystkich Amerykanów – dodał Biden.

Prezydent ogłosił szereg nowych decyzji, mających usprawnić walkę z pandemią. Głównym z nich są nowe przepisy, nakazujące firmom zatrudniającym powyżej 100 osób wprowadzenie obowiązku szczepienia lub przechodzenia co najmniej cotygodniowych testów na COVID-19.

Obowiązkiem objęto także pracowników medycznych i pracowników administracji federalnej, którzy dotąd mogli alternatywnie do zaszczepienia poddawać się regularnym testom. Według Bidena, łącznie decyzje te dotyczą ponad 100 mln Amerykanów.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Pożar prowizorycznego szpitala dla pacjentów z COVID-19. Zginęło co najmniej 10 osób

Co najmniej 10 osób zginęło w pożarze, który w środę późnym wieczorem wybuchł w prowizorycznym szpitalu dla pacjentów z COVID-19 w mieście Tetowo w...

zobacz więcej

Prezydent zapowiedział, że choć zmiany nie dadzą natychmiastowego efektu, przyczynią się do zażegnania kryzysu związanego z falą zakażeń wariantem Delta.

Biden ogłosił również, że duże firmy będą musiały umożliwić swoim pracownikom wzięcie płatnego urlop w celu zaszczepienia się.

Prezydent zapowiedział również działania prawne przeciwko gubernatorom stanów, którzy zakazali władzom lokalnym wprowadzania obowiązku noszenia masek w szkołach.

– Zamiast zachęcania ludzi do szczepień i noszenia masek, zamawiają mobilne kostnice dla umierających niezaszczepionych. To jest całkowicie nie do przyjęcia – stwierdził Biden. – Ta pandemiczna polityka czyni nas chorymi (...) sprawia, że ludzie umierają – dodał.

Prezydent obiecał, że każdemu nauczycielowi lub urzędnikowi, który zostanie ukarany finansowo przez władze stanów za wprowadzanie obowiązków noszenia masek, władze federalne zwrócą stracone pieniądze w 100 proc.

Biden zapowiedział również m.in. regularne testy pracowników i uczniów szkół, rozszerzenie dostępu do trzecich dawek szczepionki oraz wzmocnienie wsparcia dla szpitali przeciążonych liczbą chorych na COVID-19. Prezydent ogłosił również zwiększenie produkcji testów oraz porozumienie z Amazonem i sieciami supermarketów Walmart i Kroger o sprzedaży domowych testów na COVID-19 po kosztach.

– Jesteśmy Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Nie ma żadnej rzeczy, której nie bylibyśmy w stanie zrobić, gdy jesteśmy razem – podkreślił Biden.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej