RAPORT

Atak na Jana Pawła II

„Tak się nie robi w dyplomacji”. Nie będzie spotkania Duda – Merkel

Angela Merkel przed końcem kadencji przyjedzie do Warszawy (fot. Jens Schlüter - Pool/Getty Images)
Angela Merkel przed końcem kadencji przyjedzie do Warszawy (fot. Jens Schlüter - Pool/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W sobotę Angela Merkel przyjedzie z wizytą do Warszawy, gdzie spotka się m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim. Nie dojdzie jednak do rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą – choć ogłaszała to strona niemiecka. Okazuje się, że biuro Merkel wpierw podało do publicznej wiadomości termin spotkania z głową państwa polskiego, a później dopiero zabiegało o zgodę z Pałacu Prezydenckiego.

Szczególne powitanie Merkel w Moskwie. Putin chciał okazać wdzięczność? [WIDEO]

Choć są między nami rozbieżności, to dobrze, że ze sobą rozmawiamy – oświadczyła w piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel na spotkaniu z prezydentem...

zobacz więcej

Jak informowała na początku tygodnia Kancelaria Premiera, w sobotę 11 września Mateusz Morawiecki spotka się z kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angelą Merkel, która będzie przebywała z wizytą w Polsce.

Niemcy ogłosili spotkanie bez kontaktu z Andrzejem Dudą


„Rzeczpospolita” podała w czwartek, że Niemcy wystosowali zapytanie w sprawie spotkania Angeli Merkel z prezydentem Andrzejem Dudą. Dziennik donosił, że na kilkadziesiąt godzin przed wizytą Pałac Prezydencki nie odpowiedział na zapytanie.

Teraz kulisy dyplomatycznych rozmów ujawnia Wirtualna Polska. Jak czytamy, prezydent i jego otoczenie nie zamierzali przystać na taki sposób załatwiania spraw, że o zgodę Andrzeja Dudy Niemcy zabiegają dopiero po ustaleniu i ogłoszeniu terminu. – Najpierw strona niemiecka ogłosiła, że dojdzie do spotkania i wyznaczyła termin prezydentowi, a później przepraszała i dopytywała, czy spotkanie w tym terminie jest możliwe – mówi cytowany przez portal informator z Pałacu Prezydenckiego.

Osoba z otoczenia prezydenta dodaje, że propozycja spotkania, jego termin i warunki nie były ustalane z Andrzejem Dudą. Ostatecznie do spotkania nie dojdzie.

„Przepraszali nas za to, ale...”


– O spotkaniu z kanclerz Merkel prezydent Polski dowiedział się z komunikatu niemieckiej strony. Dopiero później przedstawiciele ambasady zgłosili się do Kancelarii Prezydenta, by umówić spotkanie. Tak się nie robi w dyplomacji. Niemiecka strona przepraszała nas za to, ale prezydent miał już wcześniej zaplanowane aktywności w sobotę 11 września – czytamy.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch wyjaśnił, że Andrzej Duda od lipca ma zaplanowany na sobotę udział w obchodach rocznicy powstania śląskiej Solidarności. Z kolei w piątek będzie rozmawiał z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Zobacz także: Duża afera w Niemczech. Dwa tygodnie przed wyborami pogrąży lidera sondaży? Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej