RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Minister sprawiedliwości zarządził przerwę w pracy sędziego z Częstochowy

Powodem decyzji ministra były dwa orzeczenia sędziego (fot.  Shutterstock/Lenti Hill)
Powodem decyzji ministra były dwa orzeczenia sędziego (fot. Shutterstock/Lenti Hill)

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zarządził przerwę w czynnościach służbowych sędziego Sądu Okręgowego w Częstochowie Adama Synakiewicza – potwierdził rzecznik tego sądu Dominik Bogacz.

„Na czym polega niezależność prezesa niemieckiego TK, który był politykiem CDU?”

Wraz z opóźnianiem przez Brukselę wydania decyzji ws. Polskiego Krajowego Planu Odbudowy, z ust unijnych biurokratów powracają zarzuty o...

zobacz więcej

– Rzeczywiście do sekretariatu prezesa wpłynęło dzisiaj takie pismo z wczorajszą datą. Minister poinformował, że zarządził przerwę w czynnościach służbowych sędziego Synakiewicza do czasu podjęcia uchwały w jego sprawie przez sąd dyscyplinarny, jednak na okres nie dłuższy niż miesiąc – poinformował sędzia Dominik Bogacz.

Skąd taka decyzja?


Dodał, że powodem decyzji ministra były dwa orzeczenia sędziego, z końca lipca i z sierpnia. W pierwszym sędzia zgłosił zdanie odrębne, zasiadając w trzyosobowym składzie orzekającym, w drugim przypadku, gdzie orzekał jednoosobowo, uchylił wyrok sądu pierwszej instancji i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Sędzia Synakiewicz motywował swoje decyzje tym, że w sprawach tych orzekał sędzia powołany przez obecną Krajową Radę Sądownictwa, co budziło wątpliwości co do prawidłowości powołania takiego sędziego.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Czynności wyjaśniające w tej sprawie podjął zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysław Radzik, według którego istnieje uzasadnione podejrzenie, że częstochowski sędzia popełnił przewinienie dyscyplinarne polegające na uchybieniu godności urzędu.

Sędzia przebywa na urlopie


Przemysław Radzik miał w pierwszych dniach września zwrócić się do prezesa częstochowskiego sądu Rafała Olszewskiego o zarządzenie przerwy w czynnościach służbowych sędziego Synakiewicza – taką decyzję może podjąć tylko prezes sądu lub minister sprawiedliwości – ale prezes ocenił, że nie ma do tego podstaw.

Sędzia Iustitii odmówił orzekania z innym sędzią. Kim są Gąciarek i Zdun?

Sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Gąciarek odmówił orzekania w jednym składzie z innym sędzią – Stanisławem Zdunem. Oświadczenie w tej...

zobacz więcej

Sędzia Adam Synakiewicz przebywa obecnie na zaplanowanym wcześniej urlopie, który dobiegnie końca w ostatnich dniach września. – Decyzja co do terminów spraw prowadzonych przez sędziego Synakiewicza, wyznaczonych na koniec września, należy do przewodniczącego wydziału, w którym sędzia pracuje – wyjaśnił Dominik Bogacz.

Odwołanie w 2018 roku


Sędzia Synakiewicz był w przeszłości prezesem częstochowskiego Sądu Okręgowego. Został odwołany z tej funkcji w styczniu 2018 r. Jak informowało wówczas Ministerstwo Sprawiedliwości, przyczyną miała być niska efektywność pracy podległego mu sądu; sędzia Synakiewicz zdecydowanie odpierał te zarzuty.

Na stanowisku prezesa zastąpił go wtedy Rafał Olszewski – wcześniej wieloletni wiceprezes SO w Częstochowie, który orzekał też w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach i pełnił funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego.

Informację na temat zarządzenia przerwy w pracy sędziego Synakiewicza podała w czwartek jako pierwsza częstochowska „Gazeta Wyborcza”.

Czytaj także: SN zajmował się frankowiczami. Sprawy nie rostrzygnął, wysłał pytania do TSUE ws. sędziów

 Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej