RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Duża afera w Niemczech. Dwa tygodnie przed wyborami pogrąży lidera sondaży?

Olaf Scholz, kandydat SPD na kanclerza Niemiec (fot. Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)
Olaf Scholz, kandydat SPD na kanclerza Niemiec (fot. Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Niemieccy prokuratorzy przeszukali w czwartek ministerstwa finansów i sprawiedliwości w ramach śledztwa dotyczącego możliwego utrudniania postępowań w sprawach o pranie pieniędzy – donosi Agencja Reutera. Podejrzenia padają na agencję resortu finansów, kierowanego przez Olafa Scholza – kandydata SPD na kanclerza.

Czy to będzie następca Angeli Merkel? Partia ogłosiła nazwisko kandydata

Minister finansów Niemiec Olaf Scholz został w niedzielę oficjalnie wybrany na kandydata Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) na urząd...

zobacz więcej

Śledztwo ma na celu sprawdzenie, czy zajmująca się przeciwdziałaniem praniu pieniędzy agencja Financial Intelligence Unit (FIU) odpowiednio zareagowała na ostrzeżenia banków o podejrzanych transakcjach.

Scholz na czele sondaży


FIU jest agencją ministerstwa finansów, którym kieruje Scholz. Działania prokuratury mają miejsce w kluczowym dla polityka momencie, gdy – według sondaży – ma duże szanse na objęcie po zaplanowanych na 26 września wyborach stanowiska następnego kanclerza Niemiec – pisze Reuters.

Rzecznik prokuratury poinformował, że śledztwo zostało wszczęte po otrzymaniu skarg na FIU dotyczących niepodjęcia przez agencję działań wobec podejrzanych przelewów na miliony euro między 2018 a 2020 rokiem.

Afera w Niemczech z praniem pieniędzy w tle


Prokuraturę zaalarmowały banki, które podejrzewały, że pieniądze mogły być powiązane z handlem bronią, narkotykami i finansowaniem terroryzmu. Niektóre z podejrzanych transferów były kierowane do Afryki. FIU zapoznała się z informacjami przesłanymi przez banki, ale nie przekazała ich organom ścigania. Ministerstwa zostały przeszukane, by zbadać, czy FIU nakazano ignorowanie tych podejrzanych przelewów – dodał rzecznik prokuratury.

Kanclerz Merkel wkrótce z wizytą w Warszawie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel przybędzie z wizytą do Polski w sobotę 11 września. W Warszawie szefowa niemieckiego rządu spotka się m.in. z...

zobacz więcej

Powiedział również, że od 2017 r., gdy FIU zaczęła kontrolować podejrzane o pranie pieniędzy transakcje, drastycznie spadła liczba doniesień o tej działalności. Prokuratura bada również i ten wątek – zaznaczył jej rzecznik.

Ministerstwo odpowiada


Uzupełnił, że wcześniejsze przeszukania w FIU ujawniły także „intensywną komunikację” między tą jednostką a ministerstwami, które były celem działań prokuratury w czwartek.

Resort finansów poinformowało w oświadczeniu, że wspiera śledztwo, podkreślając, że „podejrzenia nie są skierowane przeciwko pracownikom resortu”.

Zobacz także: Rośnie poparcie dla kandydata na kanclerza Niemiec Olafa Scholza [SONDAŻ]

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej