RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Nie żyje biskup senior Archidiecezji Warszawskiej Marian Duś

Zmarł bp Marian Duś (fot. PAP/Paweł Kula)
Zmarł bp Marian Duś (fot. PAP/Paweł Kula)

Po długiej chorobie w wieku 83 lat zmarł w czwartek w godzinach popołudniowych biskup Marian Duś. W latach 1986-2013 był biskupem pomocniczym Archidiecezji Warszawskiej. Jego dewizą biskupią były słowa – „W krzyżu zbawienie”.

Nie żyje aktor Wiesław Gołas

Nie żyje Wiesław Gołas, jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów, odtwórca ponad 120 ról filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Artysta...

zobacz więcej

O śmierci bpa Mariana Dusia poinformowano w czwartek w komunikacie opublikowanym na stronie archidiecezji.

Życiorys


Bp Marian Duś urodził się 25 czerwca 1938 r. w Róży, w diecezji tarnowskiej. Na kapłana został wyświęcony 6 czerwca 1968 r. przez kard. Stefana Wyszyńskiego w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Papież Jan Paweł II mianował go 7 grudnia 1985 r. biskupem pomocniczym Archidiecezji Warszawskiej i biskupem tytularnym Thenae.

Sakrę biskupią przyjął w uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 1986 r. z rąk prymasa Józefa Glempa, współkonsekratorami byli bp Władysław Miziołek i bp Kazimierz Romaniuk.

Papież Franciszek 4 listopada 2013 przyjął rezygnację bpa Mariana Dusia z pełnienia posługi biskupa pomocniczego, złożoną zgodnie z kan. 411 i kan. 401 § 1 Kodeksu prawa kanonicznego.

Czytaj także: Nie żyje Adam Baumann, wybitny aktor Teatru Śląskiego Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej