RAPORT

Tusk kontra Tusk

Kiedy spadek inflacji? Szef NBP wskazał termin

Dostępne prognozy wskazują, że w przyszłym roku inflacja się obniży – oświadczył prezes NBP Adam Glapiński. Jak dodał, jeśli będzie ryzyko trwałego przekraczania, to polityka pieniężna zostanie zacieśniona, a stopy procentowe podniesione.

GUS: Wzrost inflacji CPI w sierpniu o 5,4 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły o 5,4 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem – o 0,2 proc. – podał Główny Urząd...

zobacz więcej

– Dostępne prognozy wskazują, że w przyszłym roku inflacja się obniży. Znacząco się obniży. Ale nadal od strony czynników podbijających inflację w górę pozostaną wzrosty cen energii. Bardzo prawdopodobne też podwyżki cen gazu, czyli kolejne negatywne szoki podażowe, na które nie mamy żadnego wpływu – oświadczył w czwartek na konferencji prasowej Glapiński.

Jak dodał, bieżący rok upłynie pod znakiem znacznie podwyższonego wskaźnika CPI. – W pełni jesteśmy tego świadomi – zaznaczył.

Kiedy NBP podniesie stopy procentowe?


– Jeśli pojawi się ryzyko trwałego przekraczania celu inflacyjnego na skutek trwałej presji popytowej w warunkach mocnego rynku pracy, czyli braku znaczącego bezrobocia, i w warunkach dobrej koniunktury, wówczas natychmiast zacieśnimy politykę pieniężną, czyli podniesiemy stopy procentowe i skup papierów wartościowych. Jeśli te warunki będą spełnione, że inflacja wynika z czynników, na które mamy wpływ – oświadczył Glapiński. Zaznaczył, że NBP ma wpływ na dynamikę popytu.

Jak zaznaczył bank analizuje wszystkie wskaźniki ekonomiczne. – Jeśli stwierdzimy, że następuje presja inflacyjna ze strony popytu, na który możemy oddziaływać, natychmiast inflacja będzie rzeczywiście trwale wyższa od naszego celu inflacyjnego – rozumianego jako pewne pasmo z punktem środkowym na poziomie 2,5 – to będziemy wtedy interweniować. Będziemy zacieśniać politykę pieniężną – podkreślił.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Patkowski: Podwyższona inflacja pojawia się tam, gdzie jest dynamiczny wzrost

Wiceminister finansów Piotr Patkowski przyznał w rozmowie z Polskim Radiem 24, że „inflacja jest zjawiskiem jednoznacznie negatywnym...

zobacz więcej

Glapiński mówił też, że łączny wkład cen paliw, energii i innych cen administrowanych, niezależnych od rynku, odpowiada za połowę polskiego wzrostu indeksu CPI. – Z 5,4 proc. można wziąć połowę i odłożyć poza krąg oddziaływania narzędzi, którymi dysponuje NBP – ocenił.

Jak podkreślił, inflacja znacznie przyspieszyła na prawie całym świecie, a za jej globalny wzrost odpowiadają w dużej mierze wzrosty cen surowców, w tym ropy, transportu, czynniki podażowe jak np. zaburzenia w światowym transporcie i łańcuchach dostaw. Zauważył jednocześnie, że duży wpływ ma statystyczny efekt bazy, bardzo niskiej w zeszłym roku z powodu kryzysu.

„Wzrost inflacji przejściowy”


Glapiński zaznaczył jednocześnie, że ze wszelkich prognoz wynika, iż wzrost inflacji ma charakter przejściowy. – Dalsze silne wzrosty wydają się mało prawdopodobne. Dotyczy to też surowców i ropy. To opinia światowych ośrodków – mówił. Jak dodał, kwestią czasu jest ustanie zaburzeń w transporcie i odbudowanie się łańcuchów dostaw.

Odnosząc się do 5,4 proc. sierpniowego wskaźnika inflacji w Polsce Glapiński stwierdził, że to poziom „daleki od tego, który NBP i RPP chciałyby widzieć”, ale jest to efekt czynników niezależnych od polityki NBP, m.in. „szoku podażowego, na który nie mamy wpływu”. Jak wskazał, wkład cen energii do wskaźnika CPI w Polsce „jest miażdżący”, a do tego dochodzą m.in. efekt niskiej zeszłorocznej bazy w przypadku paliw oraz wzrost cen gazu. Z kolei wzrost cen energii elektrycznej – jak stwierdził prezes NBP – wynika z tzw. transformacji energetycznej i „świadomie realizowanej” polityki UE wobec emisji CO2.

Przypomniał też, że np. w lipcu dalej rosły opłaty za wywóz śmieci, w skali roku ten wzrostów wyniósł prawie 25 proc. Glapiński zaznaczył, że rząd w końcu wprowadził limit tych opłat, ale ich poziom „długo szybował w niebiosa i ponosimy statystycznie tego koszty”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej