RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

ZUS: 14. emerytura będzie wypłacona z urzędu, nie trzeba składać wniosku

Wkrótce wypłata 14. emerytury (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Wkrótce wypłata 14. emerytury (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Dodatkowe roczne świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, nie trzeba będzie składać żadnego wniosku – przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Prezes ZUS: Będzie coraz mniej osób aktywnych ekonomicznie

W najbliższej przyszłości będą różne świadczenia na rzecz rodzin i osób w wieku emerytalnym, które powinny być organizowane z wykorzystaniem...

zobacz więcej

14. emerytura trafi do klientów ZUS wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. Tzw. czternastka w 2021 roku wyniesie 1250,88 zł brutto.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego.

– Uspokajam emerytów. Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie – przypomina rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski.

Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Polski Ład. Jak zmieni się pakiet podatkowy? [PRZYKŁADY]

Zmiany w odliczaniu składek zdrowotnych dla przedsiębiorców, wydłużenie terminów zapłaty składek zdrowotnych oraz minimalny podatek dochodowy dla...

zobacz więcej

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona dla około 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać dla około 7,9 mln świadczeniobiorców. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Czternasta emerytura to kolejne dodatkowe świadczenie, które zostanie wypłacone przez ZUS. W kwietniu tego roku emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymali trzynastą emeryturę w kwocie 1250,88 zł brutto. 13. przysługuje w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego.

Czytaj także: Kwestia „czerwcowych emerytur”. Prezes ZUS tłumaczy

 Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej