RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Niewygodna konferencja. KE przyznaje, że przekroczyła termin na ocenę polskiego KPO

Rzecznik KE Eric Mamer (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)
Rzecznik KE Eric Mamer (fot. Dursun Aydemir/Anadolu Agency via Getty Images)

Komisja Europejska na czwartkowej konferencji prasowej w Brukseli znalazła się w ogniu pytań o to, kiedy wyda opinię ws. krajowych planów odbudowy Polski i Węgier. Konsekwentnie jednak odpowiadała, że wtedy, gdy zakończy ich ocenę, i że nie wie, kiedy to się stanie. Jednocześnie rzecznik KE Eric Mamer przyznał, że Komisja... przekroczyła obowiązujący termin.

Szydło mocno o decyzji KE: bezprecedensowy nacisk na Polskę

Komisja Europejska przekazała, że wstrzymuje się z akceptacją polskiego Planu Odbudowy. Decyzja Brukseli spotkała się ze stanowczą reakcją...

zobacz więcej

Rzeczniczka KE ds. ekonomicznych Veerle Nuyts pytana o to, kiedy Komisja zamierza zakończyć ocenę polskiego planu, odpowiedziała, że dialog z polskim władzami trwa. – Kontynuujemy ocenę polskiego Krajowego Planu Odbudowy. (...) Ciągle nad tym pracujemy – zaznaczyła.

Początkowy termin: początek sierpnia


Jedna z dziennikarek wskazywała jednak, że od terminu, w którym miał być plan oceniony, minęło już dużo czasu. Rzeczniczka opowiedziała, że w przypadku polskiego planu było „początkowe przedłużenie” terminu na ocenę do początku sierpnia.

– Jednak to, co jest ważne dla KE w procesie, to ocena planu na podstawie każdego z kryteriów zawartych w regulacji (dot. krajowych planów odbudowy). To oznacza, że KE musi zadawać pytania władzy, jeśli są kwestie, które są niejasne. To normalny proces – powiedziała rzeczniczka. Nie podała jednak szczegółów dotyczących oceny.

Co robi KE? Wiedzą, że przekroczyli termin


Prowadzący konferencję prasową rzecznik KE Eric Mamer dodał, że Komisja będzie prowadziła ocenę polskiego krajowego planu odbudowy „tak długo, jak to będzie potrzebne”. Jednocześnie przyznał, że był termin na ocenę, który został przekroczony przez KE, ale – jak zaznaczył – „dialog trwa i będzie kontynuowany”. Dopytywany o terminy Mamer kilkakrotnie powtarzał słowa o tym, że „dialog trwa”. – Zadałaś pytanie, czy jest oficjalny termin (na ocenę polskiego planu – red.). Odpowiedź jest taka, że dialog trwa. Nic mniej, nic więcej. Od ciebie zależy ocena tego zgodnie ze swoją własną opinią. Jednak jedyna odpowiedź, jaką możemy przedstawić, jest następująca: (...) dialog trwa i będzie trwał tak długo, jak to potrzebne – zaznaczył, zwracając się do jednej z dziennikarek.

Tusk straszy ws. KPO. Buda i Komisja Europejska: Środki nie zostały zablokowane

Rzecznik KE potwierdził, że rozmowy z polski rządem wciąż trwają.

zobacz więcej

Mamer przekazał, że jednym z elementów oceny polskiego krajowego planu odbudowy jest „niezależność sądownictwa”. – Niezależność systemu sądowniczego jest jednym z elementów dialogu. Stanowisko szefowej KE i kolegium komisarzy jest takie, że musimy znaleźć z polskimi władzami satysfakcjonujące rozwiązanie w tej sprawie – wskazał.

Bruksela nabiera wody w usta


Komisja Europejska przekazała, że równocześnie trwa dialog z Budapesztem ws. węgierskiego krajowego planu odbudowy. W tym przypadku, jak powiedziała Nuyts, termin na ocenę upływa z końcem września.

Mamer pytany o to zaznaczył, że w przypadku Węgier ustalono termin z władzami w Budapeszcie, „jednak nie w przypadku Polski”. Rzecznicy byli dopytywani, skąd ta różnica i czy KE zwróciła się do Polski o przedłużenie okresu oceny. Nie odpowiedzieli na to pytanie.

Zobacz także: Wiceminister chce zaskarżyć KE. „Polityczny szantaż eurokratów”

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej