RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Wyłapują CO2 z powietrza. Niezwykła technologia z Islandii [WIDEO]

Orca ma co roku wysysać z powietrza 4000 ton CO2. (fot. Climeworks)
Orca ma co roku wysysać z powietrza 4000 ton CO2. (fot. Climeworks)

Na Islandii uruchomiono największy na świecie zakład do wychwytywania dwutlenku węgla z atmosfery. Dzięki tej technologii może dojść do złagodzenia skutków zmian klimatycznych, ponieważ Orca ma co roku wysysać z powietrza 4000 ton CO2 i wtłaczać go głęboko w ziemię.

Kim Dzong Un znalazł powód braku żywności. Chce walki z „nienormalnym klimatem”

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un kazał podległym sobie urzędnikom podjąć pilne działania, by chronić kraj przed „nienormalnym klimatem”, który...

zobacz więcej

Orca ma co roku pobierać z powietrza cztery tys. ton dwutlenku węgla, co według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) odpowiada emisji z około 870 samochodów. Ubiegłoroczna globalna emisja wyniosła 31,5 mld ton, a koszt budowy instalacji wyniósł około 15 mln dolarów.

Wyższy poziom


„Instalacja przeniesie usuwanie z powietrza dwutlenku węgla na wyższy poziom, łącząc technologię bezpośredniego wychwytywania CO2 z atmosfery z jego podziemnym magazynowaniem” – przekazali autorzy projektu z firmy Climeworks i Carbfix.

Zwolennicy projektu zaznaczyli, że tego typu technologie mogą stać się głównym narzędziem w walce ze zmianami klimatycznymi. Z kolei przeciwnicy uważają, że technologia ta jest nadal zbyt kosztowna i mogą minąć dekady, zanim zacznie działać na dużą skalę.

Huragan Ida atakuje. Naukowcy: efekt zmian klimatycznych

Czynniki klimatyczne, jak wyższe temperatury wód oceanu i rosnący poziom morza, pomagają napędzić siłę gwałtownych huraganów jak Ida i torować ich...

zobacz więcej

W jaki sposób działa technologia?


„Aby zebrać z powietrza dwutlenek węgla, zakład wykorzystuje 12 wentylatorów, które wciągają powietrze do ośmiu kolektorów, przypominających nieco duże kontenery. Wewnątrz nich znajduje się wysoce selektywny materiał filtrujący, który wychwytuje dwutlenek węgla. Po nasyceniu materiału filtrującego dwutlenkiem węgla, kolektor jest zamykany. Następnie podnosi się temperaturę w jego wnętrzu do 80-100 stopni Celsjusza. To uwalnia dwutlenek węgla z materiału filtrującego. W kolejnym kroku CO2 w wysokim stężeniu jest mieszany z wodą, a następnie wpompowywany do uprzednio przygotowanej studni na głębokość około 1000 metrów. Tam wchodzi w reakcje ze skałami bazaltowymi i w ciągu kilku lat ulega mineralizacji. Pozostaje po nim skała” – podaje na stronie dzienniknaukowy.pl. Climeworks wyjaśnia, że w ten sposób „dwutlenek węgla jest usuwany z powietrza i zawracany do ziemi w sposób trwały i bezpieczny. Dzięki naszemu rozwiązaniu możemy dokładnie zmierzyć, ile dwutlenku węgla zostało usunięte i zamienione w kamień. Bezpośrednie wychwytywanie powietrza oznacza również, że CO2 może być używany jako surowiec w wielu użytecznych aplikacjach”. Firma zaznacza, że „maszyny składają się z modułowych kolektorów CO2, które można układać w stosy w celu budowy instalacji o dowolnej wielkości”. Maszyny do bezpośredniego przechwytywania dwutlenku węgla z powietrza są zasilane wyłącznie energią odnawialną lub energią z odpadów.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Zakład zbudowano ok. 40 km na południowy wschód od Reykjaviku. Instalacja została nazwana Orca, od islandzkiego słowa „orka” oznaczającego „energię”. Została zbudowana przez szwajcarski start-up Climeworks i islandzką firmę Carbfix.

Zobacz także: Rekordowo ciepłe lato. „Kamień milowy w trendzie globalnego ocieplenia”

Cień drzewa – ekologiczny klimatyzator [WIDEO]

Jak cień drzew wpływa na życie i klimat? Hiszpańscy badacze mierzyli temperaturę latem w Sewilli – na chodniku w słońcu potrafi przekroczyć 55 st.,...

zobacz więcej

Według badań, które zostały omówione przez ekspertów z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) w raporcie, należy usuwać z atmosfery CO2, ponieważ samo ograniczenie globalnych emisji CO2 nie wystarczy, by skutecznie walczyć ociepleniem na świecie.

Ile ton CO2 trzeba usunąć co roku?


„Do połowy wieku co roku trzeba będzie usuwać z powietrza 10 miliardów ton dwutlenku węgla” – podają eksperci. Zaznaczają, że jednym z rozwiązań są m.in. instalacje podobne do tej uruchomionej właśnie na Islandii.

Na świecie działa już kilkanaście innych, mniejszych pilotażowych projektów, które pochłaniają mniej dwutlenku węgla z atmosfery niż zakład Orca.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej