RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

„Silne Wsparcie” terytorialsów. 23 tysięcy żołnierzy w gotowości

Żołnierze WOT pojawią się w jednostkach w ciągu kilku godzin po ewentualnym wezwaniu (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Żołnierze WOT pojawią się w jednostkach w ciągu kilku godzin po ewentualnym wezwaniu (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

W związku z sytuacją przy granicy z Białorusią minister obrony Mariusz Błaszczak zarządził podniesienie gotowości WOT. Ochotnicy mają być gotowi do stawienia się w jednostkach w ciągu sześciu godzin – poinformował szef MON w czwartek na Twitterze.

WOT pomoże mieszkańcom terenów objętych stanem wyjątkowym

Żołnierze obrony terytorialnej rozpoczęli operację „Silne Wsparcie”. Będą wspierać mieszkańców terenów objętych stanem wyjątkowym i informować, co...

zobacz więcej

„W razie potrzeby nawet 23 tys. terytorialsów może w każdej chwili zaangażować się w operację »Silne Wsparcie«  i ochronę granicy. Podjąłem decyzję o zmianie statusu gotowości WOT do natychmiastowego stawiennictwa. Żołnierze pojawią się w jednostkach nawet w 6h po ewentualnym wezwaniu” – napisał Błaszczak.

Żołnierze obrony terytorialnej rozpoczęli operację „Silne Wsparcie” w piątek w związku z wprowadzeniem dzień wcześniej na obszarze przygranicznym z Białorusią stanu wyjątkowego. Ich zadaniem jest patrolowanie miejscowości objętych stanem wyjątkowym i wspieranie mieszkańców tych terenów, a także informowanie, co zrobić w sytuacji zagrożenia.

Od 3 września dwie brygady OT, rozlokowane w rejonach graniczących z Białorusią, uczestniczą w działaniach na terenie objętym stanem wyjątkowym.

Wcześniej gotowość WOT do działań przeciwkryzysowych była podnoszona m.in. z powodu gwałtownych zjawisk pogodowych w lipcu br. i w sierpniu 2020 r.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej