RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Więcej pieniędzy na dopłaty do paliwa rolniczego. Liczby

Na dopłaty do paliwa rolniczego będzie przeznaczonych ponad 1,3 mld zł (fot. Pexels)
Na dopłaty do paliwa rolniczego będzie przeznaczonych ponad 1,3 mld zł (fot. Pexels)

Projekt ustawy budżetowej na rok 2022 zakłada przeznaczenie więcej pieniędzy na dopłaty do paliwa rolniczego, zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt oraz ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich – informuje TVP3 Poznań.

Fuzja Orlenu z Lotosem. Obajtek wskazał datę i liczby

– Orlen jest kołem zamachowym również dla polskiej gospodarki. To firma o wielkim znaczeniu, ma bardzo duże przychody. Po połączeniu z Lotosem czy...

zobacz więcej

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyszłoroczny budżet zakłada wzrost kwoty przeznaczonej na dopłaty do paliwa rolniczego. Na ten cel będzie przeznaczonych 1,34 mld zł – o 160 mln więcej niż w tym roku.

W przyszłorocznym budżecie znajdzie się również więcej pieniędzy na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt. Decyzja ta wynika z dużego wzrostu ognisk ptasiej grypy i Afrykańskiego Pomoru Świń.

Obecnie na zwalczanie chorób zakaźnych z budżetu państwa wydaje się około 420 mln zł, w przyszłym roku będzie to 548 mln zł. Rząd zakłada również dwukrotny wzrost dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Na ten cel ma się znaleźć 850 mln zł.

– Rozmawiam z rolnikami, którzy ucierpieli w wyniku klęsk żywiołowych a także chorób zwierząt. Obiecałem im, że nie zostaną bez wsparcia, że zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby znaleźć środki na pomoc w odbudowie utraconych gospodarstw – wskazuje minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.

W budżecie zaplanowano również pieniądze dla gospodarstw, które ucierpiały na skutek niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej