RAPORT

Tusk kontra Tusk

Następca Kosmicznego Teleskopu Hubble'a w końcu poleci w kosmos. Podano datę

JWST skupi się na obserwowaniu wszechświata w zakresie podczerwieni (graf. NASA)
JWST skupi się na obserwowaniu wszechświata w zakresie podczerwieni (graf. NASA)

Pierwotnie miał polecieć w kosmos już w 2011 r., na drodze wciąż jednak pojawiały przeszkody. Teraz NASA i ESA ogłosiły, że Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) zostanie wstrzelony przed końcem tego roku.

Tajemniczy obiekt błyska w centrum naszej galaktyki. Naukowcy bezsilni

W centrum Drogi Mlecznej, czyli galaktyki, w której znajduje się między innymi nasz Układ Słoneczny, coś błyska. Astronomowie obserwują obiekt od...

zobacz więcej

Opracowywany od lat 90. ubiegłego wieku JWST różni się od Hubble'a. O ile poprzednik obserwował wszechświat głównie w zakresie promieniowania widzialnego, NASA wskazuje, że James Webb skupi się na obserwowaniu wszechświata w zakresie podczerwieni.

Teleskop miał polecieć w kosmos w 2011 r., ale przeszkody i wzrost kosztów sprawiały, że start misji przekładano. Budżet misji wzrósł w tym czasie z 1,6 do 10 mld dolarów.

Jeszcze w tym tygodniu start misji był zaplanowany na 31 października tego roku, ale NASA i Europejska Agencja Kosmiczna poinformowały, że datę startu ustalono ostatecznie na 18 grudnia.

Rakieta gotowa


– Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba oraz rakieta Ariane 5 są już gotowe. Teraz pozostały tylko ostatnie przygotowania i możemy lecieć – tłumaczy Gunther Hasinger z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Pierwszy etap podróży do punkt libracyjny L2 znajdujący się 1,5 mln km od Ziemi. Tam osłonięty przed Słońcem przez Ziemię JWST będzie mógł rozpocząć swoją misję.

Podróż potrwa około miesiąca. Co najmniej kolejny miesiąc potrwa uruchamianie wszystkich instrumentów. Naukowcy szacują, że pierwsze obserwacje naukowe powinny rozpocząć się w połowie przyszłego roku.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej