RAPORT

Tusk kontra Tusk

Nie żyje aktor Wiesław Gołas

Wiesław Gołas nie żyje (fot. arch.PAP-Andrzej Rybczynski)
Wiesław Gołas nie żyje (fot. arch.PAP-Andrzej Rybczynski)

Nie żyje Wiesław Gołas, jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów, odtwórca ponad 120 ról filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Artysta zmarł w czwartek nad ranem. Miał 90 lat.

Nie żyje Adam Baumann, wybitny aktor Teatru Śląskiego

Zmarł aktor Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach Adam Baumann – poinformowała we wtorek ta instytucja. W marcu skończył 73 lata....

zobacz więcej

Wiesław Gołas nie żyje


Kilka dni temu Wiesław Gołas trafił do szpitala po drugim wylewie. Jego stan określano wówczas jako poważny. Do szpitala trafił z Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie, gdzie tymczasowo przebywał. W październiku ubiegłego roku przeszedł udar.

Wiesław Gołas w czasie II wojny światowej działał w ruchu oporu, był członkiem Szarych Szeregów.

Aktor zagrał w niemal 100 filmach, są wśród nich: „Dzięcioł”, „Brunet wieczorową porą”, „Nie ma róży bez ognia”, „Zaklęty dwór” i seriale – „Droga” i „Alternatywy 4”. Częściej odtwarzał role drugoplanowe, znakomicie portretując ciekawe i barwne postacie o wyrazistych charakterach. Występował w niewielkich, ale znaczących epizodach.

W latach 1955-85 występował na deskach warszawskiego Teatru Dramatycznego, potem – Polskiego. Wielką popularność przyniosły mu występy w Kabarecie „Dudek” i „Kabarecie Starszych Panów”, gdzie wykonywał między innymi głośną piosenkę „W Polskę idziemy” autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego.

Sympatię widzów zaskarbił sobie znakomitymi kreacjami komediowymi. Jak powiedział kiedyś w wywiadzie dla Polskiego Radia, ludzie oczekują od niego uśmiechu i rozrywki. Przez wiele lat aktor występował w kabarecie „Dudek”. Widzowie doskonale pamiętają skecz „Hydraulik”, w którym Gołas wystąpił jako uczeń Jaś, postać majstra kreował zaś Jan Kobuszewski.

Gołas był laureatem licznych nagród i wyróżnień. W 2009 r. otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 1966 r. uhonorowano go Srebrną Maską w plebiscycie „Expressu Wieczornego”, a w 2002 r. – statuetką „Gwiazda Telewizji Polskiej”, wręczoną z okazji 50-lecia TVP, „za kreacje aktorskie w filmie i Teatrze Telewizji”.

W 2000 r. podczas V Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd. W 2006 r. otrzymał Nagrodę Honorową za całokształt twórczości na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia we Wrześni.

Artysta został odznaczony między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.

W 2008 r. nakładem wydawnictwa „Świat Książki” ukazały się wspomnienia aktora „Na Gołasa”, spisane przez jego córkę Agnieszkę Gołas-Ners. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej