RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Saryusz-Wolski: My pełnimy rolę zwierzątka laboratoryjnego

My pełnimy rolę zwierzątka laboratoryjnego, które się testuje, czy można dokonać zmiany ustrojowej poza traktatowo i jeśli na naszym przykładzie się uda, to pójdzie łatwo z innymi – ocenił w programie „#Jedziemy” europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski, odnosząc się do działań Komisji Europejskiej.

Majchrowski apeluje do KE. Uchwałę sejmiku o „ideologii LGBT” nazywa „dyskryminacją”

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wystosował pismo do Komisji Europejskiej, w którym odcina się od uchwały sejmiku województwa małopolskiego i...

zobacz więcej

Eurodeputowany pytany w TVP Info o ostatnie działania UE i KE wobec Polski ocenił, że Unia Europejska „jest nie tyle w trakcie przepoczwarzania się, tylko wynaturzania”.

– To, co się dziś dzieje, to próby zmiany ustroju UE. Bo to niemożliwe i niewykonalne politycznie na drodze zmiany traktatów, a to byłaby jedyna legalna droga. Dzieje się to w sposób nielegalny i pozatraktatowy – podkreślał.

Jak mówił Saryusz-Wolski, to, co gwarantuje demokrację w Unii, czyli artykuły 4 i 5 Traktatu, które mówią o granicach kompetencji UE i poszanowaniu dla państw członkowskich, są w tej chwili łamane „z wykorzystaniem kruczków prawnych i przy użyciu socjotechniki, które jest polityczną hucpą”. – Bo twierdząc, że broni się praworządności, stosuje się metody niedemokratyczne, gwałcąc demokrację – dodał.

Dalej przedstawiciel PiS mówił, że Polska pełni rolę „rolę zwierzątka laboratoryjnego, które się testuje, czy można dokonać zmiany ustrojowej poza traktatowo i jeśli na naszym przykładzie się uda, to pójdzie łatwo z innymi”.

Na koniec wskazał, że metodą, by przerwać ten atak, jest obrona Traktatu i zasad i powiedzenie „tej uzurpacji »nie«”.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

We wtorek KE zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Komisja uważa, że Polska nie wykonała w pełni orzeczenia TSUE z 14 lipca o zawieszeniu działania tej Izby.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że wniosek Komisji Europejskiej to próba ograniczenia suwerenności Polski. Podkreślił, że Komisja nie ma prawa ingerować w organizowanie wymiaru sprawiedliwości w państwach członkowskich.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej