RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Podwodne badania archeologów. Po jednym z mostów mógł chodzić Mieszko I [WIDEO]

Wody w okolicach Ledniczki skrywają skarby (fot. UMK)
Wody w okolicach Ledniczki skrywają skarby (fot. UMK)

Średniowieczne mosty wyspy Ledniczki na Pojezierzu Gnieźnieńskim (woj. wielkopolskie) były tematem badań naukowców z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Próbują rozwikłać zagadkę, kto je zbudował, kiedy i po co?

Po wyginięciu dinozaurów ssaki ruszyły do wyścigu ewolucyjnego

Najnowsze znaleziska szczątków prehistorycznych ssaków świadczą o tym, że po wyginięciu dinozaurów ssaki zaczęły szybko ewoluować, dzieląc się na...

zobacz więcej

To już kolejny sezon badań prowadzonych w tym miejscu przez naukowców z Centrum Archeologii Podwodnej UMK w Toruniu pod kierownictwem dr. hab. Andrzeja Pydyna, prof. UMK i mgr. Mateusza Popka, w ścisłej współpracy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Od 2017 roku większość prac koncentruje się w rejonie nowo odnalezionych przepraw mostowych, prowadzących z wyspy Ledniczka na zachodni brzeg jeziora. – Najprawdopodobniej funkcjonowały tu dwa mosty, pierwszy wzniesiony w X wieku, a drugi na przełomie XIII i XIV wieku – informuje prof. Pydyn.

Datowanie radiowęglowe potwierdza


Chronologię tę potwierdzają zarówno odnajdywane zabytki archeologiczne, jak i datowania metodami dendrochronologiczną i radiowęglową.

– Chcemy się dowiedzieć, jaki związek miała Ledniczka i sam most z Ostrowem Lednickim, czy przeprawa powstała w czasach Mieszka I, czy jest może starsza, co się wydarzyło na tym późnośredniowiecznym moście, skoro odkryliśmy tak dużo reliktów broni miotającej – mówi mgr Popek.Podczas ubiegłorocznych badań w okolicach Ostrowa Lednickiego naukowcy z UMK odkryli między innymi militaria z X wieku, fragmenty ceramiki i kości zwierzęcych, a także pozostałości umocnień brzegowych z czasów panowania Mieszka I. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej