RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Prezes ZUS: Będzie coraz mniej osób aktywnych ekonomicznie

Prezes ZUS Gertruda Uścińska zabrała głos podczas panelu „Cyfrowy obywatel – szanse i wyzwania elektronizacji usług publicznych” (fot. Shutterstock)
Prezes ZUS Gertruda Uścińska zabrała głos podczas panelu „Cyfrowy obywatel – szanse i wyzwania elektronizacji usług publicznych” (fot. Shutterstock)

W najbliższej przyszłości będą różne świadczenia na rzecz rodzin i osób w wieku emerytalnym, które powinny być organizowane z wykorzystaniem nowoczesnych technik informatycznych – powiedziała w Karpaczu prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska. – Młode, średnie pokolenie jest całkowicie zinformatyzowane. (...) Ale myślę, że jest coś takiego jak solidarność międzypokoleniowa informatyczna. Nasze usługi, które wprowadziliśmy w czasie pandemii, jak e-usługa, e-wizyta są dedykowane dla osób, które korzystają już z emerytury i chcielibyśmy, aby jeszcze w większym stopniu korzystali na zasadzie wsparcia rodzinnego – dodała prezes.

Kwestia „czerwcowych emerytur”. Prezes ZUS tłumaczy

Z punktu widzenia prawnego wymagana była interwencja ustawowa, tego nie można było w żaden inny sposób załatwić – powiedziała w Programie 1...

zobacz więcej

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu w trakcie panelu dyskusyjnego "Cyfrowy obywatel – szanse i wyzwania elektronizacji usług publicznych" prezes ZUS Gertruda Uścińska podkreśliła, że przełom technologiczny już się dokonał i wpłynęło to na tworzenie usługi e-obywatel.

– Te usługi, które państwo oferuje, świadczenia, czy prawo do jakiś uprawnień one mają też wpływać na tworzenie e-obywatela. I tak absolutnie się dzieje. Podajemy przykład polskiego bonu turystycznego, mówię, że w nagrodę go dostaliśmy, bo posiadaliśmy tę zdolność informatyczną, ale na takich zasadach, że to wszystko idzie automatycznie – trzeba to z całą mocą powiedzieć. Nie ma mowy o obsłudze ręcznej, papierowej i to prawo też musiało być skonstruowane – powiedziała Uścińska.

Państwo cyfrowe


W panelu brali udział m.in. Michał Potoczek z Chmury Krajowej, Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Włodzimierz Owczarczyk i Janusz Cieszyński z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Uścińska odniosła się do korzystania z technologii przez emerytów, którzy mogą korzystać z e-usług.

– Jak najbardziej młode, średnie pokolenie jest całkowicie zinformatyzowane. Nasze telefony służą do tego, że wszystko tam piszemy, zarządzamy światem. Ale myślę, że jest coś takiego jak solidarność międzypokoleniowa informatyczna. Nasze usługi, które wprowadziliśmy w czasie pandemii, jak e-usługa, e-wizyta są dedykowane dla osób, które korzystają już z emerytury i chcielibyśmy, aby jeszcze w większym stopniu korzystali na zasadzie wsparcia rodzinnego – zaznaczyła prezes ZUS.

Potoczek podkreślił, że e-usługi mają być komfortowe dla obywateli, ale mają też mieć wartość dla państwa.

Miliony osób korzystają z bonu turystycznego

Blisko 3 mln Polaków aktywowało już bony turystyczne o wartości 2,6 mld zł – przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dodano, że płatności bonem...

zobacz więcej

Jak zauważył Kaźmierczak, rząd musi wziąć pod uwagę, żeby szkolić ludzi, którzy mają uczestniczyć w państwie cyfrowym.

Podatki, składki to jest temat, z którym trzeba się zmierzyć


Uścińska podkreśliła, że będzie coraz mniejszy wskaźnik osób aktywnych ekonomicznie, a w przyszłości będzie mniejsza liczba także osób korzystających ze świadczeń emerytalnych.

– Ale w najbliższej przyszłości będą różne świadczenia na rzecz rodzin i osób w wieku emerytalnym, które powinny być organizowane z wykorzystaniem nowoczesnych technik informatycznych – dodała Uścińska.

Podatki, składki to jest temat, z którym trzeba się zmierzyć, uporządkować podstawy wymiaru, a więc popatrzeć na prawo i być może w przyszłości zastanawiać się nad jakimiś bardziej efektywnymi rozwiązaniami – podsumowała panel prezes ZUS.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej