RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

30-tysięczna kwota wolna od podatku. „Przeciętna rodzina będzie miała więcej do wydania”

Zmiany oznaczają więcej pieniędzy w kieszeniach polskich rodzin (fot. Pexels)
Zmiany oznaczają więcej pieniędzy w kieszeniach polskich rodzin (fot. Pexels)

Rząd przyjął zmiany w pakiecie podatkowym będącym elementem Polskiego Ładu. Oznaczają one między innymi podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. – Ta zmiana wpłynie na wszystkich podatników – ocenia w rozmowie z portalem tvp.info Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Polski Ład. Jak zmieni się pakiet podatkowy? [PRZYKŁADY]

Zmiany w odliczaniu składek zdrowotnych dla przedsiębiorców, wydłużenie terminów zapłaty składek zdrowotnych oraz minimalny podatek dochodowy dla...

zobacz więcej

Pierwszy raz od parunastu lat podnosimy próg podatkowy z 85 tys. na 120 tys. zł. To instrument budowy polskiej klasy średniej – oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając zmiany w pakiecie podatkowym.

Szef rządu powiedział, że dzięki zmianom prawie 9 milionów Polaków przestanie płacić PIT. – 16,5 mld zł zostaje w kieszeniach Polaków – powiedział premier zwracając uwagę, że o wiele skuteczniej ściągane są dziś podatki od dużych korporacji.

30 tys. kwoty wolnej od podatku


– W największym stopniu zmianą, która wpływa na wszystkim podatników jest to, że będziemy mieć 30-tysięczną kwotę wolną od podatku, która sprawi, że przeciętna rodzina – gdzie jedna osoba zarabia średnią krajową, a druga płacę minimalną – będzie miała około 4-5 tysięcy złotych rocznie więcej do wydania – szacuje w rozmowie z portalem tvp.info Arak.

Jedną z szykowanych zmian jest także podniesienie progu podatkowego z 85 do 120 tys. zł. – To pomoże ochronić osoby, które mogłyby ucierpieć na kosztach związanych z nieodliczaniem składki zdrowotnej od podatku. To tak naprawdę mityguje efekt kosztów – ocenił. Według szacunków rządu, 90 proc. Polaków skorzysta na tych zmianach podatkowo-składkowych lub będą one dla nich całkowicie neutralne.

– Zmiany oznaczają, że d początku przyszłego roku będziemy mogli spodziewać się wzrostu konsumpcji. 11 milionów gospodarstw domowych, które będą miały wyższe przychody, zwyczajnie będą wydawać te dodatkowe pieniądze. Stopa konsumpcji wzrośnie, a to z drugiej strony będzie przekładało się na wyższy wzrost gospodarczy, pewnie też w jakimś stopniu wzrośnie stopa oszczędności, ale w znacznie mniejszym wymiarze – ocenia dyrektor PIE.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej