RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Analityk: Polityka fiskalna krajów Europy Środkowej powinna być wzorem dla Francji

Podatki w Europie Środkowej są niższe niż w Europie Zachodniej (fot. arch.PAP)
Podatki w Europie Środkowej są niższe niż w Europie Zachodniej (fot. arch.PAP)

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej wprowadziły politykę fiskalną mającą na celu wzmocnienie przedsiębiorców, zmniejszenie bezrobocia i uniknięcie emigracji młodych; te pomysły zasługują na wdrożenie we Francji – pisze na łamach miesięcznika „Wszystko Co Najważniejsze” francuski prawnik i analityk Alexandre Massaux.

Drastyczny spadek produkcji wina we Francji

Produkcja wina spadnie w tym roku do 33,3 mln hektolitrów, czyli o 29 proc. rdr – wynika z najnowszych prognoz ministerstwa rolnictwa. Będzie to...

zobacz więcej

„Poziom opodatkowania w Europie Środkowej jest często zdecydowanie niższy niż w Europie Zachodniej” – pisze Massaux. „Podatek CIT w Polsce i Czechach wynosi 19 proc., na Węgrzech jedynie 9 proc., we Francji – 28 proc.” – zaznacza.

„Na Węgrzech i w Czechach obowiązuje liniowy podatek dochodowy. W Czechach maksymalna stawka PIT (wraz z dodatkowym podatkiem solidarnościowym obowiązującym najwięcej zarabiających) to 23 proc., za to we Francji aż 66,2 proc.” – wylicza Massaux.

Statystki bezrobocia


„Taka polityka podatkowa sprzyja zwiększeniu zatrudnienia, co pokazują statystyki bezrobocia, szczególnie wśród młodych ludzi” – ocenia francuski analityk. Przypomina, że według danych Eurostatu z lata 2021 r. bezrobocie wśród młodych wynosiło w Czechach 7,1 proc., w Polsce - 11 proc., na Węgrzech -13,5 proc. We Francji wśród młodych ludzi było 19,1 proc. bezrobotnych, we Włoszech – 29,4 proc., a w Hiszpanii – 37 proc. Jako przykłady innych pozytywnych działań w polityce fiskalnej Massaux wskazuje zwolnienia podatkowe dla młodych ludzi, które obowiązują od 2019 r. w Polsce, a w 2022 r. zostaną wprowadzone również na Węgrzech. W Polsce z podatku zwolnione są osoby poniżej 26. roku życia zarabiające mniej niż 85 528 zł, na Węgrzech podatku nie będą płacić młodzi poniżej 25 lat.

NBP: Aktywa rezerwowe na koniec sierpnia wynosiły 143,4 mld euro

Na koniec sierpnia 2021 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 143,4 mld euro, a w przeliczeniu na dolary...

zobacz więcej

Ryczałtowy podatek


„Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie przez Czechy w tym roku ryczałtowego podatku dochodowego dla samozatrudnionych, uzyskujących dochód poniżej miliona koron rocznie (ok. 178 tys. zł)” – pisze Massaux. Uzupełnia, że w kwocie comiesięcznego ryczałtu zawarte są również składki ubezpieczeniowe i zdrowotne, przez co podatek jest bardzo prosty.

„To m.in. dzięki takim rozwiązaniom Czechy budują sobie markę kraju atrakcyjnego dla samozatrudnionych” – zaznacza francuski analityk. Zastrzega, że na razie jest jednak za wcześnie na pełną ocenę nowych rozwiązań podatkowych w Polsce i Czechach.

Kluczowy problem w europejskich firmach? Tę odpowiedź wybrał co drugi pracodawca

Blisko połowa ankietowanych pracodawców w Europie uważa stres za kluczowy problem w firmach, a 65 proc. potwierdza, że zdrowie i dobre samopoczucie...

zobacz więcej

„W coraz bardziej scyfryzowanej ekonomii, w której coraz łatwiej przychodzi prowadzić działalność za granicą, kluczowe stają się zachęty podatkowe i uproszczenie procedur administracyjnych” – podkreśla jednak Massaux.

Zobacz także: Estoński CIT. „Zniknie limit przychodów 100 mln zł”

Autor artykułu zaznacza, że w trwającym kryzysie rozwiązania fiskalne z Europy Środkowej zasługują na wprowadzenie również we Francji. „Inaczej Francja straci swoją i tak już nadwątloną atrakcyjność dla przedsiębiorców i młodych pracowników” – konkluduje.

Alexandre Massaux jest doktorem prawa, współpracuje z think tankiem IREF Europe (Institut de Recherches Économiques et Fiscales) i magazynem strategicznym Contrepoints.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej