RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Dolina Świątyń – atrakcja włoskiego Agrygentu

Agrygent (wł. Agrigento) – to niewielkie miasto na Sycylii co roku odwiedza ponad pół miliona turystów. Turyści jednak nie przyjeżdżają po to, by zobaczyć klimatyczne uliczki, barokowe kościoły czy muzea. Przyciąga ich tu Dolina Świątyń – ogromny park krajobrazowo–archeologiczny, wpisany w 1997 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można zobaczyć w nim rzymskie grobowce, pozostałości domów i 7 antycznych greckich świętych z V wieku przed naszą erą.

Na pomoc sierotom. Powstaje Polski Dom w Indiach

W Indiach już 120 tys. dzieci straciło przez pandemię jednego lub oboje rodziców. Sieroty coraz częściej padają ofiarami handlu ludźmi – ostrzegają...

zobacz więcej

Jedną z najlepiej zachowanych greckich świątyń na świecie jest świątynia Zgody, przed którą znajduje się monumentalna rzeźba przedstawiającą upadek Ikara. Jej autorem jest Polak Igor Mitoraj, którego prace można zobaczyć także m.in. w Hadze, Krakowie, Londynie czy Paryżu.

Dolina Świątyń to największy park archeologiczny na Sycylii i największy kompleks greckich świątyń – poza Grecją. Nieopodal Agrygentu znajduje się kolejna – tym razem przyrodnicza perełka. To wapienne klify nazywane Schodami Tureckimi.

Nazwa nawiązuje do piratów muzułmańskich, którzy chronili się w tym miejscu przed sztormami.

Pobierz aplikację mobilną i oglądaj TVP INFO na żywo

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej