RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kleszcze nadal groźne? Behawiorystka apeluje

Kleszcze mogą wywołać wiele groźnych chorób (fot. Pexels)
Kleszcze mogą wywołać wiele groźnych chorób (fot. Pexels)

Spadek temperatury w nocy nie wpływa jeszcze na zanik aktywności kleszczy. Zagrożenie z ich strony cały czas istnieje. Zwróciła na nie uwagę na antenie Radia Gdańsk Agnieszka Kępka, międzynarodowy sędzia kynologiczny i behawiorystka.

Koronawirus a impotencja. Legendarny wokalista przestrzega

Wokalista zespołu Iron Maiden Bruce Dickinson, który w ubiegłym miesiącu zakaził się koronawirusem, zaapelował do swoich męskich fanów, by się...

zobacz więcej

– Kleszcze są, grasują i jeszcze długo będą. Proszę, żeby jeszcze nie odpuszczać. Jeśli chodzi o psy, to wszystkie wychodzą, więc im i kotom wychodzącym proszę podawać jakikolwiek preparat. Nie kupujemy preparatów na rynkach, tylko w bardzo dobrym sklepie zoologicznym, a najlepiej w lecznicy, od lekarza weterynarii. Choroby odkleszczowe są okropne, powodują nie tylko uszkodzenie centralnego układu nerwowego, ale nawet skutki śmiertelne – ostrzegała Kępka.

Kleszcze zagrażają nie tylko zwierzętom, ale i ludziom i są wszechobecne. Złapać je można nawet na zielonych terenach rekreacyjnych i w centrach miast (same kleszcze nie są mobilne, ale przenoszą je ich gospodarze). Na ofiary czatują najczęściej w niskich zaroślach, trawach, wysokich głównie do jednego metra. Na spacer warto więc ubierać się, zakrywając swoje ciało, a po powrocie dokładnie się sprawdzić. Jeśli pasożyt wbije się ciało, należy go jak najszybciej usunąć.

Występowanie


Występowanie kleszczy zależy od wielu czynników. Obok temperatury czy wilgotności liczy się również między innymi liczba zwierząt, które są żywicielami kleszczy i które mogą je przenosić w inne miejsca. To głównie gatunki łowne jak jelenie, sarny, łosie, dziki, a także gryzonie na przykład myszy.

Chorobami odkleszczowymi są nie tylko borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu, ale i babeszjoza, tularemia, riketsjoza czy anaplazmoza. Przed boreliozą nie da się uchronić, ale da się ją leczyć antybiotykami. Przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dostępne są szczepienia. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej