RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Dziesiątki nowych zarzutów dla byłego prezesa spółdzielni „Ujeścisko”

Grzegorzowi H. grozi nawet 10 lat więzienia (fot. TVP3 Gdańsk)
Grzegorzowi H. grozi nawet 10 lat więzienia (fot. TVP3 Gdańsk)

Blisko 50 kolejnych zarzutów usłyszał były prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Ujeścisko” w Gdańsku – informuje Radio Gdańsk. Grzegorz H. ma ich już 212. Śledztwo dotyczy nieprawidłowości przy realizacji siedmiu inwestycji budowlanych.

„Alarm!”: Zamiast własnych mieszkań mają do spłacania długi spółdzielni

Grupa cwaniaków znalazła dojną krowę i doi ją do końca – tak mieszkańcy mówią o polityce władz spółdzielni Ujeścisko w Gdańsku. 600 rodzin lata...

zobacz więcej

Odkąd podejrzany podciął sobie żyły w budynku Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Jak informuje prok. Grażyna Wawryniuk, we wtorek został doprowadzony i usłyszał kolejne zarzuty dotyczące oszustwa i wyrządzenia spółdzielni szkody wielkich rozmiarów.

– Obecnie prokurator przedstawił podejrzanemu 49 kolejnych zarzutów dotyczących doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości nabywców lokali, w ramach inwestycji „Przy oczkach” oraz „August”. Uzupełnienie zarzutów to efekt analizy dowodów zebranych na obecnym etapie śledztwa, w tym opinii biegłego z zakresu budownictwa, dotyczące nieprawidłowości w ramach inwestycji objętych zarzutami. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i odmówił złożenia w tej sprawie wyjaśnień. Do chwili obecnej prokurator zarzucił podejrzanemu Grzegorzowi H. łącznie popełnienie 212 czynów, zarówno na szkodę nabywców lokali, jak i spółdzielni – tłumaczy prok. Wawryniuk.

Tymczasowy areszt


Grzegorzowi H. grozi 10 lat więzienia. Jest tymczasowo aresztowany. Drugi podejrzany w tej sprawie, były prezes Maciej S., ma dwa zarzuty dotyczące działania na szkodę spółdzielni i wyrządzenia jej szkody wielkich rozmiarów.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku od listopada 2019 roku prowadzi śledztwo w sprawie dotyczącej nieprawidłowości przy realizacji siedmiu inwestycji budowlanych przez Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko – Płocka Park I i Płocka Premium, Przy Oczkach, August Na Stoku, Wietrzne Wzgórze, Budynek Przy Lesie oraz zakończonej inwestycji Płocka Park II. Jak twierdzą śledczy, obaj podejrzani wykorzystywali pieniądze uzyskane z zawartych umów, na kontynuowanie już rozpoczętych inwestycji budowlanych. W efekcie wiele budów zostało wstrzymanych i pokrzywdzeni, których jest już ponad 150 – mimo dokonanych wpłat – nie dostali mieszkań.

Sprawa SM „Ujeścisko” jest opisywana w mediach od lat, przyjrzeli się jej miedzy innymi reporterzy programu „Alarm!” TVP. Mieszkańcy zarzucają władzom spółdzielni opóźnienia w budowie mieszkań i działania niezgodne z prawem. W części mieszkań wyłączano media z uwagi na zajęcia komornicze.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej