RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Dramatyczne dane. Tyle osób na COVID-19 nie zmarło od marca

W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii zmarło 209 osób (fot. Leon Neal/Getty Images)
W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii zmarło 209 osób (fot. Leon Neal/Getty Images)

W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii zarejestrowano 209 zgonów z powodu COVID-19, co jest najwyższą liczbą od 9 marca, a łączny bilans z minionych siedmiu dni – 948 – jest aż o 39 proc. wyższy niż był w poprzednich – wynika z opublikowanych we wtorek danych.

Londyn grozi Paryżowi. „Musicie ich zatrzymać”

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel ostrzegła, że zablokuje przekazanie Francji obiecanych 54 mln funtów na wzmocnienie patroli na...

zobacz więcej

Wprawdzie wszystkie te liczby są do pewnego stopnia efektem statystycznym – bilanse podawane we wtorki są zwykle najwyższe, bo uzupełniane są w nich zaległe dane z weekendu, a poprzedni weekend był przedłużony, stąd punkt odniesienia był niższy – jednak wyraźnie widać, że krzywa zgonów stopniowo wzrasta.

Wzrasta również liczba zakażeń – w ciągu minionej doby wykryto ich prawie 37,5 tys., czyli o ponad 5 tys. więcej niż tydzień wcześniej, a w ciągu ostatnich siedmiu dni ponad 269 tys. – o prawie 14 proc. więcej niż w poprzednich siedmiu dniach.

Dotychczasowy bilans epidemii w Wielkiej Brytanii to prawie 7,06 mln wykrytych zakażeń, z powodu których zmarły 133 483 osoby.

Czy rząd wprowadzi lockdown?

Dodatkowy podatek na służbę zdrowia w Wielkiej Brytanii

Brytyjska służba zdrowia potrzebuje dodatkowych środków. Dlatego premier Boris Johnson zamierza podnieść składkę na National Insurance. Obejmie ona...

zobacz więcej

We wtorek dziennik „i” napisał, że rząd rozważa w październiku krótki lockdown w celu przerwania łańcuchów transmisji wirusa, jeśli dane, zwłaszcza dotyczące hospitalizacji, nadal będą rosły w tym tempie. Liczba chorych na Covid-19 w szpitalach zbliża się do 8000, czyli poziomu, który po raz ostatni był widziany pod koniec maja. Lockdown miałby zostać wprowadzony przy okazji tygodniowej przerwy w trakcie semestru szkolnego.

Informacjom „i” zaprzeczyło ministerstwo edukacji, które oświadczyło, że nie ma takich planów, a także rzecznik premiera Borisa Johnsona, ale wiceminister zdrowia ds. szczepień Nadhim Zahawi już nie wykluczył tego w tak kategoryczny sposób.

Zapytany o to powiedział, że wszystko zależy od tego, czy podawanie trzeciej dawki szczepionki dla osób starszych i mniej odpornych będzie dobrze szło. Z tym, że decyzji w sprawie tego, kiedy ma się rozpocząć jej podawanie jeszcze nie podjęto.

Do tej pory przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 88,8 proc., a obie – 80,1 proc. mieszkańców Wielkiej Brytanii powyżej 16. roku życia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej