RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Swastyki zamiast krzyży. Karykatura katolickich księży w białoruskich mediach [ZDJĘCIA]

Karykatura „obraża wszystkich chrześcijan poprzez propagandę nazistowskich symboli” (fot. PAP/EPA, zdjęcie ilustracyjne)
Karykatura „obraża wszystkich chrześcijan poprzez propagandę nazistowskich symboli” (fot. PAP/EPA, zdjęcie ilustracyjne)

Wydawana przez władze obwodu mińskiego gazeta „Mińska Prawda” opublikowała we wtorek na pierwszej stronie karykaturę księży katolickich. Jedna z postaci zamiast krzyża ma na piersiach swastykę.

Gietrzwałdzkie objawienia. „Świat potrzebuje odnowy duchowej”

Żyjemy w społeczeństwie ludzi coraz lepiej wykształconych, którzy jednocześnie dopuszczają się wielu nieetycznych zachowań – dotyczy to także nas...

zobacz więcej

Ks. Juryj Sańko, rzecznik Kościoła katolickiego na Białorusi ocenił, że gazeta swoją publikacją „pluje w twarz milionom katolików, którzy żyją w naszym kraju”.

– A jeśli spojrzeć na karykaturę na pierwszej stronie, gdzie znieważany jest krzyż, to jest to moim zdaniem obraza wszystkich chrześcijan. Propaganda symboliki nazistowskiej – ocenił duchowny w sieciach społecznościowych. Dodał, że Kościół co tydzień modli się „także za swoich wrogów”.

Krzyże przekształcone w swastykę


Na pierwszej stronie gazety z 7 września widnieje rysunek czterech katolickich duchownych – jeden ma na piersiach swastykę zamiast krzyża, a na piersiach kolejnego ramiona krzyża właśnie swastykę zaczynają formować. Jeden z księży w ręku trzyma biało-czerwono-białą flagę narodową, która stała się symbolem białoruskiego protestu przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich w ubiegłym roku, i śpiewa pieśń „Mahutny Boża”, którą tępią białoruskie władze.

Abp San Francisco: Krytyka Bidena za postawę ws. aborcji jest obowiązkiem Kościoła

Arcybiskup San Francisco Salvatore Cordileone stwierdził na łamach „Washington Post”, że krytykowanie katolickich polityków wspierających prawo do...

zobacz więcej

Na czołówce zamieszczono także fragmenty tekstu, który sugeruje, że zarówno hymn „Mahutny Boża”, jak i symbole narodowe to atrybuty kolaborantów z czasów II wojny światowej, odpowiedzialnych za zbrodnie na ludności cywilnej.

Kierownictwo nie zrezygnuje z kolaboracyjnego hymnu


„Współczesne kierownictwo katolickie, pomimo próśb i ostrzeżeń, nie chce zrezygnować z wykonywania w kościołach kolaboracyjnego hymnu” – głosi napis na okładce.

„Co martwi katolickich działaczy na Białorusi i ich polskich patronów?” – pyta gazeta. W czasie ubiegłorocznych protestów duchowni Kościoła katolickiego krytykowali represje i przemoc ze strony władz, wzywając do dialogu społecznego.

Poseł PO o katolikach: Musimy ich ukarać, upiłować, żeby już nie podnosili głów

Podczas Campusu Polska Przyszłości poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras apelował do młodych wyborców opozycji, aby twardo stawiali granice...

zobacz więcej

Białoruskie władze twierdzą, że Kościół katolicki na Białorusi stanął po stronie protestów, które przedstawiają jako ekstremizm i kolorową rewolucję, inspirowaną z Zachodu.

W grudniu ubiegłego roku do kraju nie wpuszczono ówczesnego zwierzchnika katolików abp. Tadeusza Kondrusiewicza. Z czasem duchownemu zezwolono na wjazd, lecz wkrótce odszedł „na emeryturę”.

Na Białorusi dominującą religią jest prawosławie, jednak w kraju jest – według statystyk kościelnych – ok. 1,4 mln katolików.

Zobacz także: Historyk Kościoła: Rosyjski Kościół Prawosławny mniej Chrystusowy bardziej państwowy

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej